Lgee

Pokud někdo uprchne z vězení, hrozí mu doživotí?

Pokud někdo uteče a chytí ho ma automaticky doživotí?

Odpovědi
ivzez

Nemá.
Doživotí nelze mít a doživotní trest se uděluje výjimečně.

Kelt

Měli by trestat hlídače a ne vězně. Tady nejsou galeje, aby za útěk dostávali přidaný trest.

Edison

Trestní zákoník
ČÁST DRUHÁ
HLAVA X
Díl 4

§ 337Maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání

(3) Kdo zmaří nebo podstatně ztíží výkon rozhodnutí soudu nebo jiného orgánu veřejné moci tím, že

  1. uprchne stráži, z vazby, z výkonu trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence,

bude potrestán odnětím svobody až na pět let nebo peněžitým trestem.

A ne automaticky, ale musí být obviněn, obžalován a souzen.

Zdroj: http://zakony­.centrum.cz/tres­tni-zakonik/cast-2-hlava-10-dil-4-paragraf-337

DoTazatel

@Kelt vězni většinou dostanou přidaný trest za útěk nebo pokusu o útěk z vězění (pochopitelně to není doživotí, ale přidají jim roky navíc, které se budou muset odsedět, třeba 2, 3 roky).