Rokio

Pokud někdo spáchá trestný čin v nepříčetnosti rozpoznávací, jedná se pak o nedbalost?

Trestný čin je spáchán úmyslně, pokud pachatel chce dosáhnout daného výsledku (úmysl přímý), nebo věděl, že daným jednáním trestný čin spáchat může a byl s tím srozuměn.

Co když ale daná osoba spáchala nějaký čin v nepříčetnosti rozpoznávací, tzv. si nebyla vědoma toho, jaké dopady může mít pro společnost daný čin? Jedná se v tomto případě o úmysl, nebo o nedbalost?

Nejlepší odpověď
klumprt

Pokud byl pachatel nepříčetný, není za trestný čin vůbec odpovědý. Chybí zde subjektivní stránka, tedy zavinění a a nelze vůbec hovořit o tom, jestli šlo o úmysl nebo nedbalost.