Lgee

Pokud nějaka smlouva porušuje ústavu, může ji ústavní soud zrušit?

Mám na mysli pokud ji větsina v parlamentu zmenila, tak že je neustavni s nasim pravnim radem.

Nejlepší odpověď
elkon

Ano.

Další odpovědi
led

Čo je v rozpore s platnými zákonami môže US zrušiť. Lenže, kým sa zídu, rozhýbu a vydajú rozhodnutie, môže dovtedy platný „neplatný“ zákon narobiť veľké škody.
Tomu sa niekedy hovorí „špekulatívna politika moci“.

aliendrone

led>>> Ó okulibá bakchantko, ÚS může dokonce zrušit i samotné zákony, nejen to, co je s nimi v rozporu. A to tehdy, pokud dospěje k závěru, že schválený a vydaný zákon je v rozporu s ústavou/pro­tiústavní. ;) :D :D

led

aliendrone, velebnosti, otázka zněla pouze a jenom na to, co je neústavní.
Platné zákony, ktoré nejsou v rozpore s ústavou a jinými platnými Platnou legislatívu, zákony minulosti, ruší jenom v případě vyměny stráže a hradního panstva na Hradě následkem změny směrovaní politiky státu. Tak, jak to dělali v roce devadesátem a následních…