annas

Pokud mnozí v mládí chytali lelky, nedělali si z toho hlavu, mohou ve stáří klidně tlouct špačky a nemít nervy v kýblu?

Inspirovala mě otázka

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-obyvatelstva-cr-i-sveta-je-podle-vas-linych-myslet-tzn-ze-mysleni-je-boli

Mohou platit některá přísloví třeba vzhledem k otázce?

  1. Mladí ležáci, staří žebráci?
  2. Komu se zelení, tomu se nelení?
  3. Malé ryby, také ryby?
  4. Starého psa novým kouskům nenaučíš?
  5. Nemusí pršet, jen když kape?

--
Obrázek

https://pixaba­y.com/cs/zv%C­3%AD%C5%99e-pta%C4%8D%C3%AD-pt%C3%A1k-pe%C5%99%C3%AD-p%C5%99%C3%ADroda-1851604/

Nejlepší odpověď
da ny

Na přísloví č. 2 mám podobný názor jako Drap :).
č. 1 , jako právní termín spíše platí. V dnešní době přísloví může platit a nemusí.http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=5055
5. PLATÍ, úslovím se neuměli a neumí /bohužel/ řídit mnoho podnikatelů a podnikavců především u nás. Zlaté, poplatné pravidlo, české kotlině se často vyhýbající 😁
Mnozí zaměstnavatelé na něj rádi zapomínají (nedostatečné mzdové ohodnocení zaměstnanců. jim teče proudem). Po nich potopa – úmyslný bankrot, podojit a zlikvidovat)). Jsou i tací, kteří nehrabou, spokojí se s kapaním…
K otázce:
Odkoukáno: stáří býváspíše klidné, trpělivé a tolerantní nemívá (již) nervy v kýblu… Špačky tluče „pravidelně“, bez lelků i s lelkama v mládí.
Vídala jsem to u prarodičů i rodičů … a ti tedy rozhodně lelky nechytali :D.
Táta byl tak „zapřažen“, že i kdyby chtěl, lelkovat nemohl. Nyní klidně a často tluče špačky.
°-)

Další odpovědi
Drap

Samozřejmě může to tak být a často to i tak bývá. Přísloví mohou všechna platit. Nelze je však brát tak zcela doslova. Osobně si myslím, že přísloví která platila mnoho let poslední dobou už nejsou tak zásadní pravdy.
Například komu se nelení tomu se zelení, bohužel dnes v pokřiveném světě se křiví i přísloví. Vždy to tak platilo. Dnes je to tak, že se může zelenit i někomu, který nic neumí, nic nedělá, pouze snad chytá ty lelky, ale má dobrý základ, který získali rodiče třeba i podvodem a vydrží mu to při troše rozumu i celý život.

Kepler

Já jsem se ptactvem v mládí ani později nezabýval (s výjimkou jediného exempláře). Neodpustím si opět citát od mého oblíbeného Wericha:

„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“

Takový člověk pak ani ve stáří na tlučení zpěvného ptactva a nošení nervů v kýblu nemá čas.

aliendrone

Myslím, že je to ZNAČNĚ obtížné. Tlouci ve stáří špačky zpěvné a nemít z toho nervy v kýblu NENÍ jednoduché. Ty potvory jsou rychlé a prostě se z nějakého divného důvodu NECHTĚJÍ nechat tlouci. Tudíž ani nepočkají a nedají možnost k pořádnému zásahu. To pochopitelně vede extrémně nízké trefovací/zásahové úspěšnosti, odtud plyne frustrace a následně nervy v kýblu!

Pokud jde tlučení dřevěných špalíků našich předků – tam jde především o postřeh a zručnost/šikovnost. V pokročilém věku se mi jeví jako obtížné tlouci tyto špačky – opět tristní úspěšnost odpalů (pokud tento nemá sloužit k smíchu), navíc při razantně akčním pohybu nutným pro odpal hrozí komplikace („hnutá záda“ aj.), takže OPĚT to tak či tak dopadne STEJNĚ >> nervy v kýblu. ;) :D :D

Odpověď tedy zní: NE!!! :)

  1. Neplatí
  2. Nepíše se to NAOPAK? Každopádně TAKTO položené > neplatí!
  3. Částečně ANO, ale NESMÍ se z toho stát VŽDY malé ryby!
  4. Neplatí, sám se stále učím novým kouskům, jen ta snadnost a lehkost osvojení nového je dávno pryč! Kdysi to učení bylo jako pohyb baletky na jevišti, dnes to připomíná potácení notorika po 3 lahvích Ironu.
  5. Jako v bodě 3, NESMÍ se zůstat jen u kapání, slejváky či průtrže mračen jsou NUTNÉ!

BTW > Blahopřeji annas – pokud si vybavuji, tak ani Vy sama jste nedokázala položit 6 otázek v JEDNÉ, možná Váš NOVÝ REKORD! Ještě jednou gratula!! ;) :D :D :D :D ;)

marci1

Za mě „Komu se nelení, tomu se zelení“. 🙂
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/Komu_se_ne­len%C3%AD,_to­mu_se_zelen%C3%AD.