Rokio

Pokud má zaměstnanec neschopenku, protože je v akutní psychóze, může chodit ven?

Akutní psychóza není koronavirus, ani chřipka, takže nehrozí riziko, že by dotyčný pracovník někoho nakazil.

Může se tedy projít ven na vzduch?

Nejlepší odpověď
Mravenec

Vycházky určuje lékař v pracovní neschopence.

Další odpovědi
Filip84

Mravenec Ti odpověděl, já to doplním:

O vycházkách rozhoduje lékař, který rozhodl o pracovní neschopnosti, a obecně je to dáno diagnosou. Vycházky jsou maximálně na 6 hodin denně, a je i určený časový rozsah, ve kterém se poskytují.

Existuje možnost celodenních vycházek, ale aby je mohl lékař pacientovi napsat, musí požádat OSSZ o souhlas. Takže, logicky, to nejde v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance, a opět, jde o diagnosu – u některé to OSSZ povolí, u některé to OSSZ nepovolí.

Jestli to OSSZ povolí u akutní psychosy, opravdu nevím.

Drap

Pokud má od lékaře potvrzené vycházky, tak ve stanovenou dobu může.

Dochy

Jak píší kolegové: Vycházky jsou určeny v neschopence. A protože ČR je republika závistivců, udavačů a flákačů, tak celodenní vycházky byly před pár lety natoli omezeny až skoro zakázány. Ač pro mnoho diagnóz by vycházky většího rozsahu byli spíše přínosem a jejich omezení pro některé diagnózy znamená prakticky zhoršení léčebného režimu (např. pro deprese je snadnejhorší zavřít postiženého doma) tak získání celodenních vycházek je opravdu složité a závislé na schválení úřadu. A teď si představ, že máš dvě zaměstníní a budeš uznán neschopným jen pro jedno z nich (např. zlomená noha, stavební dělník, programátor – OK kombinace poněkud nepravděpodob­ná, ale…)

agentpv

já jednou v pracovní neschopnosti šel na pivo a cestou potkal svého doktora. Na příští kontrole u něj, mi napsal vycházky.