hapiky

Pokud lidstvo spolupracuje, dokáže obrovské až neuvěřitelně velké věci. Je to jen hloupá prestiž, která nás tak brzdí?

Do vesmíru bude zanedlouho létat řada států tzv. na své triko, nebo i soukromé firmy. Je až neskutečné, kolik by se ušetřilo, kdyby bylo tzv.dobývání vesmíru a jiné projekty společným úsilím všech zainteresovaných(vys­pělých)států na světě? Samozřejmě, že je už dnes hodně projektů s mezinárodní účastí(LHC apod.), jsou to ale pořád spíše výjimky.

Nejlepší odpověď
Kepler

Létání na oběžnou dráhu je dnes už rutinou a není třeba spojovat úsilí více států. Stal se z toho byznys a tak to soukromé firmy zvládnou líp a levněji než NASA nebo jiné obří agentury. Ale taková ISS, to už je opravdu výsledek spolupráce více států, tam to bylo nezbytné. Stejně tak jako výroba Airbusů ve čtyřech státech Evropy – každý dodá kousek. Takových obřích projektů s mezinárodní účastí by se našlo víc.

hapiky

Kepler: Ani USA (NASA)ještě nedávno neměly potřebnou moderní raketu do vesmíru, po skončení raketoplánu. Myslím, že to v dnešní době až taková rutina není. Kdyby byla, létali bychom dnes běžně do vesmíru na dovolenou Jsou to roky a roky úsilí, při kterých havárie nejsou žádnou vzácnou výjimkou a těch havárií by nemuselo být tolik, kdyby existovala spolupráce.

Kepler

To máš pravdu, po ukončení éry raketoplánů NASA nic převratného nevymyslela. Stačily jim jen staré zdokonalené nosiče. Spočítali si totiž, že Sojuzy vycházejí levněji. A vypadá to, že nosiče nové generace s opakovaným použitím od soukromých firem budou ještě levnější. V podstatě každou raketu si státy vyráběly samy vlastní technologií a za své prachy. Od doby von Brauna se nic podstatného nezměnilo. Tak to je od samého počátku létání do vesmíru. Výjimku tvoří třeba ESA, kde ta spolupráce více zemí skutečně existuje, ale ta se týká spíše sond, než raket.