Pokud se z mikrovlnky oddělá otočný podnos, tak se talíř s jídlem, který se tam neotáčí, nemusí rovnoměrně prohřát?

Nebo má to otáčení ještě jiné důvody? Ono to prohřívá jen v určitých částech a proto se to má kolem dokola otáčet? Nebo jsou v celé ploše vnitřku zajištěny stejné podmínky ohřevu?

Nejlepší odpověď
cochee

Samozřejmě že se nemusí prohřát rovnoměrně. Mikrovlnné pole není ani zdaleka homogenní, už proto, že nevzniká v prostoru rovnoměrně, ale vychází z vlnovodu zářiče a také tvar vnitřního prostoru (kvádr, který má tu roh a tam rovnou plochu) tomu vůbec nepomáhá. Pro zhruba představu, jak vypadá mikrovlné pole uvnitř mikrovlné trouby, si představ, že v ústí zářiče, to je ta ploška uvnitř mikrovlnky, přikrytá plastovou krytkou, svítí žárovka.

Další odpovědi
mosoj

Mikrovlnka je zdroj mikrovlnného záření o frekvenci cca 2450 MHz, což představuje vlnovou délku cca 12 cm.
Protože je mikrovlnka kompletně odstíněná plechem, záření nikam nemůže unikat, uvnitř mikrovlnky interferuje a vzniká stojaté vlnění. Největší teplota je v maximech, tak jak je to znázorněné na videu !!! a opravdu hřeje nejvíce v maximech viz. termopapír. Vlna není jenom jedna díky je jich mnoho, proto se pokrm ohřeje, sice méně, i na jiných místech. K rovnoměrnému ohřevu se talíř ale stejně otáčí.

https://www.stre­am.cz/profiq/10013460-jak-zmerit-rychlost-světla

Kepler

Je to tak jak píše cochee, ale z vlastní zkušenosti vím, že to až tak kritické není. Mám starou mikrovlnku a někdy to otáčení vypovídá službu, přesto se vše ohřeje. Otáčení je ale určitě lepší.