zeeue

Pokud jsou např.roky xx90-xx99 nazývány 90.léta xx.stol, pak roky xx00-xx09 jsou nazvány jak??

Ahojky, pokud by to bylo vždy podle prvního roku z toho a onoho určitého desetiletí (jako jsou i 20., 30., …, 90.), pak by to byla „nultá léta“??? A roky xx10-xx19 by byla „desátá léta“?? Nějak mi to nesedí, ale nic jiného mě nenapadá :/ Nevíte někdo, jak je to správně? Díky, pá.

Nejlepší odpověď
arygnoc

0 – 9 první dekáda (století)
10 – 19 druhá dekáda (století)
20 – 29 dvacátá
30 – 39 třicátá
40 – 49 čtyřicátá
50 – 59 padesátá
60 – 69 šedesátá
70 – 79 sedmdesátá
80 – 89 osmdesátá
90 – 99 devadesátá

Další odpovědi
anonym

Myslím si, že nazvat léta 0–10 prvním a 11–20 druhým desetiletím tento problém elegantně vyřeší.

autacek

Nesedí ti to, ale jen proto, že je to pro tuto generaci nové, navíc v těchto případech se s úspěchem dá použít jiný opis, jako třeba první a druhá dekáda tohoto století, či třeba tisíciletí…, apod.