Avatar uživatele
tapiserie

pokud jsem zamestnana a jsem na neschopence, jak je vyplacena? Kolik dni a kolik % z platu? Děkuji za odpoved

Dobrý den, dnes mi muj zamestnavatel vyhrozoval, ze jsem mu dala pozde vedet tj. druhy den od vystaveni me pracovni neschopenky, prvni den, jsem ho pouze informovala, ze nebudu v praci a navstivim doktorku. Ma pravo na to, mi vyhrozovat ze mam A a ze nebyl informovan neprodlene? Dale by me zajimalo, kolik mi bude vyplacena neschopenka? Dekuji moc za odpoved

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? anonym před 4214 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Pokud je vaše mzda 10000 korun, tak
Náhrada mzdy do 14. dne nemoci (Vyplácí zaměstnavatel)
Náhrada za pracovní den 1 - 3. den nemoci 0 Kč
4 - 14. den nemoci 249 Kč

Nemocenské dávky od 15. dne nemoci (Vyplácí ČSSZ)
Dávka za kalendářní den15 - 30. den nemoci 178 Kč
31 - 60. den nemoci 178 Kč
od 61. dne nemoci 178 Kč

Zdroj: http://www.penize.cz/kalkulack y/nemocenska-2010

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
standa

Zaměstnavatel samozřejmě na výhružky ´áčkem´ právo nemá, ale tupec vám bude vyhrožovat právo-neprávo :-)

Nic si z toho však nedělejte..., pokud máte nepřítomnost z důvodu návštěvy lékaře a následné nemoci ´přikrytou´ neschopenkou již od prvního dne, tak není vůbec co řešit.

Pokud máte neschoneku napsanou až od následujícího dne, tak je nutné zaměstnavateli předložit doklad o návštěvě lékaře... a zaměstnavatel vám dobu, kdy jste byla u lékaře a tato doba zasahovala do vaší obvyklé pracovní doby, musí uznat jako překážku v práci a proplatit průměrným výdělkem.

Pro zajímavost:
Zákoník práce vám neukládá žádnou limitovanou povinnost, nahlásit zaměstnavateli, že jste nemocná.
Vaší povinnosti je pak respektovat případný interní pokyn zaměstnavatele (viz § 193 ZP), že musíte do určitého dne předat zaměstnavateli neschopenku, aby mohla být náhrada mzdy proplacena v nejbližším výplatním termínu.

Samozřejmě, že nepsaná praxe je, že zaměstnavateli je informace o nemoci zaměstnance podána v nejbližším možném termínu.

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e/cast8h1.aspx

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony