Avatar uživatele
zjentek

Můžu reagovat, pokud jsem držitelem zbrojního průkazu „E“ k ochraně života, zdraví a majetku…?

..můžu bez obav odstřelit sousedovic kočky, který si u mě v zahradě večer co večer brousej drápy na mé fungl nové dřevěné verandě a nedbaj žádnýho varovaní?
gecco: a to ten majetek nemohu ochránit ani v případě, kdy s předstihem odhalím predátora, kterej se plíží a kvapem blíží s jasným úmyslem jej poškodit? A k čemupak mám tu bouchačku na ochranu majetku?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? dědapetr, gecco před 3227 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
dědapetr

Pokud máš zbraň,tak znáš zákon o zbraních a střelivu.Je faktem že jsou i jiné způsoby proti kočkám jako střelba v obydlené oblasti.Třeba toto:http://eshop.a­dera.cz/katego­rie/odpuzovace-kocek/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Ne… Dokonce nesmíš ani odstřelit sopuseda…
😉
Ale můžeš po sousedovi vymáhat

  • odstranění závadného chování jeho koček (případně odstranění koček)
  • náhradu škody způsobené jeho kočkami

Doplňuji:
😉
…„se plíží a kvapem blíží s jasným úmyslem“…

1. musel bys být schopen ten úmysl prokázat…
😉
2. obrana nesmí být nepřiměřená útoku…
___
Takže na kočky plížící se s jasným záměrem poškodit ti verandu si pořiď prak a střílej třeba kuličkami hrachu

  • to bude přiměřené
  • pokud se trefíš, kočku to rozhodně odradí
  • pokud se netrefíš, zaseješ si aspoň ´dobrotu´

😉

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
setapouch

Co nám říká § 28 trestního zákoníku (dál jen TrZ)?

Krajní nouze

(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.

(2) Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet.

Tvůj majetek je zcela nepochybně zájmem chráněným trestním zákoníkem, můžeš jej podle TrZ chránit proti poškození od koček. Odstavec první je bez debat.

Horší je ale odstavec druhý a další předpisy. Jistě nejsi povinen (ze zákona, smlouvy atd.) nebezpečí snášet.
Ale živá kočka podle nového občanského zákoníku má zvláštní význam a hodnotu již jako smysly nadaný tvor. Živé zvíře není věcí. Hodnota života a hodnota věci… Nevím, jaká škoda ti vzniká, ale jistě sám posoudíš, co je horší následek.

A nakonec, kdyby ses přece nemohl rozhodnout, nebezpečí lze v tomto případě odvrátit i jinak, bez toho, aby vznikla škoda na kočce. Takže tímto je vymalováno, ustanovení krajní nouze nelze použít.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

gecco: já mám fotky ze včera- napřed v záhonu a pak, jak brousí. Podle časovýho sledu brousí 2min. po rochnění v mým záhonu ..tak že bych ji odbachl v tom záhonu?
..ale odpověz mi ho hodiny, pánč to vypadá, že po půl jedný už tady o mně nikdy neuslyšíš a když, tak leda od zlatokopky nebo Agnety, až mě ty holky moje budou poptávat ;q

před 3227 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Jak už jsem ti psal v doplnění – odstřelit kočku nesmíš…

Prak a hrách nebo cizrna jsou přiměřeným řešením (přecejen, olovo – broky, bych do zahrádky ´necpal´).

Případně opět nafoť a po sousedovi chtěj náhradu škody.

před 3227 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

a proč kočku odstřelit nesmím? V tomto případě! Vždyť to nedává žádnou logiku!
Ne já to udělám jinak ..já na ně nacvičím mou jorku fanynku, to mně nedokážou

před 3227 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Jo – to můžeš…
😉

  1. kočka na ´psův´ pozemek nevleze
  2. kdyby vlezla a fanynka ji zakousla, může být soused obviněn z týrání zvířat (že si kočku nezabezpečil) – kdysi jsem tu podobnou situaci vylíčil (pes známého zakousl jiného psa, který mu vlezl na oplocený pozemek – majitelka toho cizího psa skočila s ´domluvou´ a pokutou 2.000,– Kč, původní obvinění z trestného činu bylo překvalifikováno na přestupek)

😉

před 3227 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

odpovědi.cz: i když to u mne nebývá zvykem, tak co teď napíši, budu myslet naprosto vážně:
pokud tuto otázku nevrátíte během hodiny přesně do takového stavu, jak byla stylizována, tak definitivně opustím tento web a se mnou jej opustí min. tři IP adr., na kterých sedí moji přátelé a sem tam Vám tady přijdou solidárně kliknout. Děkuji za pochopení.

před 3227 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lamalam

Podívej se, kdo ti otázku upravil. Odpovědi.cz jsou v tom nevinně, byl to někdo jiný.

před 3226 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Emefej

Kecy nemaj cenu…

před 3227 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

..i když Vás to zřejmě nijak neohrozí, tak samozřejmostí bude i to, že tato má „prosba“ bude přeposlána také plátcům reklamy na webu

před 3227 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek