Glo1

Pokud jsem do školy chodila devět let, ale v deváté třídě jsem propadla, splnila jsem povinnou školní docházku?

Nejlepší odpověď
ivzez

Ano, povinnou školní docházku jsi splnila,
ale nezískala jsi základní vzdělání.
K tomu bys musela úspěšně absolvovat i devátou třídu.

Podle školského zákona stačí pro přijetí na další stupeň
vzdělávání splnění povinné školní docházky, takže i s neukončeným
základním vzděláním můžeš pokračovat dál.

Tolik teoreticky.
Prakticky se můžeš poměrně snadno dostat na některé učiliště.

U středních škol by to bylo těžší, protože tam je potřeba složit
přijímací zkoušky a nejsem si jista, jestli bys je zvládla.

Další odpovědi
Rokio

Ano (pokud ZŠ opustíš), ale zatím nemáš ukončené základní vzdělání, jestliže jsi úspěšně neprošla devátou třídou základní školy. Z toho plyne, že nemáš nic, ani základku.

Základní vzdělání potřebuješ, aby jsi mohla jít na SŠ a na SOU. Jinak můžeš jít pouze na lehčí učební obory (např. zahradnické práce, pekařské práce, zednické práce, prodavačské práce apod.) a na praktickou a speciální školu.

led

ivzez, ale naozaj len na niektoré učilišťa. Na väčšinu bez absolvovania všetkých tried nemôže

Rokio

ivzez: To je nespravedlnost velká jak noha. Já jsem ukončil základní školu se samými jedničkami a navíc jsem dělal na SŠ těžké přijímací zkoušky v podobě scio testů, u kterých jsem skončil devátý asi ze skoro padesáti lidí. Dostat se na střední školu, ze které mám maturitu, bylo nebylo nejlehčí.

ivzez

Stejný zákon platil i v době, kdy jsi končil ZŠ,
jenom tehdy nebyly společné zkoušky.

Také mne to zarazilo, dlouho jsem si myslela,
že je k přijetí na SŠ i učiliště potřeba ukončit
základní vzdělání. Mýlila jsem se…

(Zajímalo by mne, kdy se to změnilo. My jsme
na začátku září museli na střední školu přinést
ukázat závěrečné vysvědčení z deváté třídy.)