Pokud jednatel společnosti nehradí zák. pojistné a ve firmě má prokuristu, kdo bude na vině?Děkuji

Nejlepší odpověď
standa

Vůči OSSZ resp. zdravotním pojišťovnám je určitě odpovědný statutární zástupce firmy.

Zálaží pak na smlouvě, kterou tento statutár uzavřel s fyzickou osobou, která zástává funkci prokuristy a na možnosti uplatnit náhradu škody, která firmě vznikla tím, že muselo být kromě dlužného pojistného (což není škoda) uhrazeno i nejspíš tučné penále, vůči této fyzické osobě.

Pokud smlouva neexistuje nebo žádné takovéto vymezení odpovědnosti ve smlouvě není uvedeno, tak bude velmi problematické dokázat, že zmiňovaná škoda je v odpovědnosti prokuristy.

Ona totiž žádná obecná odpovědnost prokuristy za neuskutečněné úkony či jiné povinnosti podnikatele, ze zákona nevyplývá…
(§ 14 obchodního zákoníku)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obchzak/cas­t1.aspx#par27