dust8

Pokud je pravda, že vosy napadají včely, jsou tyto pravděpodobně žihadlové útoky pro ně smrtelné? Proč na ně útočí?

Nejlepší odpověď
annas

Vosy útočí na včely v úlech kvůli medu. Včely sbírají nektar z květů a medovic. Med i zásoby vosy vyžerou a včely z úlu vyženou, ty pak uhynou. Vosy si stejně si pochutnají na mrtvých včelách., nebo na šťavnatém ovoci. Zřejmě je pro na snazší získat včelí med.

Děda byl velký chovatel včel,, něco jsem si připomněla.

" Vosy vidíme létat již při teplotách 5–7°C, přičemž se stává, že se přiživují na včelstvech a na mrtvých včelách, které leží před česny.

Není nic zvláštního, že vosy pronikají i do včelstev. V takovém případě dojde k boji, ve kterém vosa díky své větší pohyblivosti velmi často vítězí.

Slabší včelstva nebo oddělky, které se nemohou dostatečně bránit, dovedou vosy v případě hromadného výskytu vyloupit tak dokonale, že zbudou pouze okousaně zbytky plástů.

Včely jsou ubodány a rozkouskovány, zásoby z plástů vybrány. Výskyt velkého množství vos může vést až k zastavení letové činnosti včell"! atd.

http://www.zoc­svsvetla.cz/Ne­pratel.htm
--

„Smrtelná bitka vosy a včely šokovala uživatele internetu. Video“

https://cz.sput­niknews.com/vi­deoklub/2017102­86198121-bitka-vosa-vcela/

Další odpovědi
Drap

Že by napadaly přímo včely jsem nikdy neslyšel a ani neviděl. Občas se vosa snaží dostat se do úlu včel z důvodů potravy. Cítí tam zásoby medu. V takovém případě včely predátora zlikvidují hned při vstupu do úlu. Od toho mají včely strážkyně česna, které nic jiného nedělají, ale pouze chrání vchod úlu před predátory všeho druhu a před cizími včelami. Včely o tom zřejmě ani neví, že po použití žihadla zahynou. Řídí se instinktem.