Rokio

Pokud je pachateli trestného činu dokázána vína, ale nedostane trest, je bezúhonný?

Tohle není nesmysl. Jeden z mých koníčků je čtení krimi zpráv. V jedné zprávě jsem viděl, že byl pachatel sice shledán vinným, ale protože podle soudu se poučil, tak nedostal trest a případ se mohl řešit v občansko-právním řízení. V jiném případě jiný pachatel nedostal trest, ale pouze měl zaplatit způsobenou škodu a zaplacení způsobené škody není trest.

Dále platí, že jestliže pachatel se dopustí neúmyslného trestného činu, projeví lítost a zaplatí škodu, tak se na něj hledí jako na bezúhonného, což jsem se dozvěděl u jednoho soudního znalce.

Nejlepší odpověď
Edison

Vezmu to od konce: Soudní znalec je evidentně právní diletant. Upustit od pokračování trestního řízení MŮŽE (čili NEMUSÍ): 1. soud, 2. státní zástupce. A to jen u některých tr. činů, se sazbou jehichž horní hranice je nižší než něco a za splněnní dalších podmínek.

Náhrada škody není trestem. Trestem může být ovšem pokuta. Na náhradu škody většinou trestní soud odkazuje k občanským soudům. Dále trestní soud může u některých menších prohřešků ukončit trestní řízení a odkázat případ do správního řízení (k řešení přestupku). Pokud soud vynese rozsudek VINEN, může ještě upustit od potrestání z nějakých ZÁKONNÝCH důvodů. Nejsem si ale jist, v těchto případech, jestli se provede záznam do rejstříku trestů, ale myslím, že nikoli, je to obdoba toho, jako když upustí od pokračování řízení ještě před zahájením soudu. Ona totiž jedna z podmínek je, že obviněný UZNÁ svoji vinu (ono pak v zásadě není moc co soudit, leta samotný trest). A jak sám název vypovídá, jde o rejstřík tresů, nikoli rozsudků, či usnesení.

Další odpovědi
Drap

Zaplacení škody je svým způsobem také trest. Podle zákona je tedy beztrestný, podle lidí je stále ten, co toto spáchal.