Avatar uživatele
Stříbrný

Pokud je pachateli trestného činu dokázána vína, ale nedostane trest, je bezúhonný?

Tohle není nesmysl. Jeden z mých koníčků je čtení krimi zpráv. V jedné zprávě jsem viděl, že byl pachatel sice shledán vinným, ale protože podle soudu se poučil, tak nedostal trest a případ se mohl řešit v občansko-právním řízení. V jiném případě jiný pachatel nedostal trest, ale pouze měl zaplatit způsobenou škodu a zaplacení způsobené škody není trest.

Dále platí, že jestliže pachatel se dopustí neúmyslného trestného činu, projeví lítost a zaplatí škodu, tak se na něj hledí jako na bezúhonného, což jsem se dozvěděl u jednoho soudního znalce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Vezmu to od konce: Soudní znalec je evidentně právní diletant. Upustit od pokračování trestního řízení MŮŽE (čili NEMUSÍ): 1. soud, 2. státní zástupce. A to jen u některých tr. činů, se sazbou jehichž horní hranice je nižší než něco a za splněnní dalších podmínek.

Náhrada škody není trestem. Trestem může být ovšem pokuta. Na náhradu škody většinou trestní soud odkazuje k občanským soudům. Dále trestní soud může u některých menších prohřešků ukončit trestní řízení a odkázat případ do správního řízení (k řešení přestupku). Pokud soud vynese rozsudek VINEN, může ještě upustit od potrestání z nějakých ZÁKONNÝCH důvodů. Nejsem si ale jist, v těchto případech, jestli se provede záznam do rejstříku trestů, ale myslím, že nikoli, je to obdoba toho, jako když upustí od pokračování řízení ještě před zahájením soudu. Ona totiž jedna z podmínek je, že obviněný UZNÁ svoji vinu (ono pak v zásadě není moc co soudit, leta samotný trest). A jak sám název vypovídá, jde o rejstřík tresů, nikoli rozsudků, či usnesení.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Zaplacení škody je svým způsobem také trest. Podle zákona je tedy beztrestný, podle lidí je stále ten, co toto spáchal.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2647
Zlatý ivzez 1536
Zlatý standa 1256
Zlatý mosoj 726
Zlatý led 667
Zlatý gecco 534
Zlatý JájsemRaibek 518
Zlatý marci1 513
Zlatý Kepler 500
Zlatý annas 462

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.