FlAsh_7

Pokud je někdo zaměstnaný a současně jako OSVČ, jak to má s placením pojištění, daní…?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Zjednodušeně.
V práci platí zálohy na daň a nedělá se mu roční vyúčtování, protože to si dělá on formou daňového přiznání, kde bude příjem z OSVČ i příjem z práce, jako zálohy uvede ty z práce a zbytek zdaní.
Co se týče zdravotního, je to vlastně to samé, akorát nemusí platit měsíční zálohy, ale pozor! jen v případě, že ze zaměstnání má vyšší příjem jak z podnikání. Pokud byť v jednom měsíci má příjem z podnikání vyšší než z práce, musí platit zálohy.

Další odpovědi
nyjono

Prostě na jaře, při vyúčtování započítáš položky ze zaměstnání a z podnikání a spočítá se vše společně.
Zaměstnavatel odvádí zálohy, na jaře se dopočítá zbytek podle příjmů z podnikání.

da ny

Vedlejší OSVČ
„Každá OSVČ, vedlejší i hlavní, která má příjmy za rok vyšší než 6 000 Kč, musí podávat daňové přiznání.“
https://money­.cz/dane-a-ucetnictvi/prectete-si-povinnosti-osvc-vedlejsi-podnikejte-pri-zamestnani/
OSVČ na vedlejší činnost v roce 2020:
https://vimjak­na.cz/dane/os­vc-vedlejsi-cinnost-limit/