pizlicka

Pokud je clovek deset let na uradu prace, a nedostava podporu, platí za něj Ú.P. zdravotni a socialni pojisteni?

pokud je člověk deset let veden na uradu práce,a nemá nárok na podporu,urad práce za nej plati jen zdravotni pojisteni,nebo i socialni?pokud jen zdravotni,ma sanci dostat takovy clovek aspoň castecny invalidni duchod,pokud mu bude uznan,nebo ma smulu,pokud tech deset let nepracoval a byl veden na Ú.P,?? děkuji.
Doplňuji:
pokud je mu 40let,10let nepracoval,mozna i vice,protoze nemusel,ale lečit se nesel,az teprve rok se leci-jedna se o psychicky stav,na uradu práce je veden asi 8let,bez naroku celou dobu na podporu,tak mu duchod invalidni,pokud mu jej přiznají,neda­ji,protoze nemá placeno socialni pojisteni??

Nejlepší odpověď
ivzez

Ne, úřad práce odvádí zdravotní i sociální
pojištění jenom za své zaměstnance.

Za uchazeče o zaměstnání hradí zdravotní pojištění stát,
sociální pojištění za ně nehradí nikdo.

Pokud si dlouhodobě nezaměstnaní nehradí důchodové pojištění,
započtou se jim z doby evidence na ÚP, kdy neměli nárok na podporu,
do odpracovaných let maximálně tři roky.

U invalidních důchodů je to trochu jinak, ale existují i případy,
že byla člověku přiznána invalidita, ale na ID neměl/nemá nárok,
protože nesplnil podmínku délky důchodového pojištění.

„ID z mládí“ jsou samostatná „kapitola“.

S dobou pojištění mají problémy i lidé, kteří pobírali ID

I. nebo II. stupně a nepracovali nebo si sami nehradili
důchodové pojištění. Z hlediska nároku na starobní
důchod se do doby pojištění počítá až ID III. stupně.

Více informací najdete na webu ČSSZ.
Invalidní důchody:
http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/dav­ky/invalidni-duchody.htm

Starobní důchody:
http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/dav­ky/starobni-duchody.htm

Doplňuji:
Podívejte se do odkazu k ID (viz výše):
http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/dav­ky/invalidni-duchody.htm

a na dobu pojištění potřebnou k přiznání ID:
http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/ucast-na-pojisteni/doba-pojisteni.htm#in­validni-poj