Rokio

Pokud fyzická osoba chce někoho napadnout a pak upustí od konání trestné činnosti, je daný čin beztrestný?

příklad: Pachatel se rozzuřil na svého bratra, a tak se rozhodl, že ho zmlátí. Bratr začal utíkat a pachatel šel za ním s úmyslem ho napadnout, ale pak od svého úmyslu upustil, tzv. nedošlo ani k pokusu.

Je tohle trestný čin?

jiný příklad: Pachatel namířil na někoho střelnou zbraň, ale pak ji zase sklopil, poněvadž se ovládl.

Je tohle také trestný čin?

Zde je zdroj, který popisuje pokus trestného činu: http://ninuska­.mistecko.cz/te­mata/pravo/po­kus-trestneho-cinu-znaky

Odpovědi
Drap

Pokud chceš někoho mlátit a nedojde ke kontaktu, nic se nestalo. To co jsi chtěl ti nikdo nemůže dokázat. Pokud však na někoho namíříš zbraň, tak by to mohlo být hodnoceno jako pokus o trestný čin.

led

1. prípad
Obeť uteká preč, páchateľ ide krokom za ním? Priamo obeť neohrozuje, len verbálne sa jednorázovo vyhráža (ak som text otázky pochopila správne) bez použitia fyzického napadnutia, od ktorého potencionálny páchateľ upustil… Treba si najprv položiť otázky Prečo? a ako?
Prečo došlo k vyhrážkam, čo tomu predchádzalo?
Ako a čím sa vyhrážal?
Ak nedošlo zo strany „páchateľa“ k porušeniu zákona, tu nejde o trestný čin.

2.
A/ Nie – ak páchateľ namieri strelnú zbraň v prípade
nutnej sebaobrany v zmysle platného zákona,
krajnej núdze (definuje príslušný zákon)
" Osobnú slobodu osoby, ktorá bola pristihnutá pri trestnom čine alebo bezprostredne po ňom, môže obmedziť ktokoľvek, ak je to potrebné na zistenie jej totožnosti, zabránenie úteku, zabezpečenie dôkazov alebo na zabránenie ďalšiemu páchaniu trestnej činnosti. Je však povinný takú osobu bezodkladne odovzdať útvaru Policajného zboru, útvaru Vojenskej polície alebo útvaru Colnej správy." alebo ide o „Čin inak trestný nie je trestným činom, ak ide o výkon práva alebo povinnosti vyplývajúcich zo všeobecne záväzného právneho predpisu, z rozhodnutia súdu alebo iného orgánu verejnej moci, z plnenia pracovných či iných úloh alebo zo zmluvy, ktorá neodporuje všeobecne záväznému právnemu predpisu ani ho neobchádza; spôsob výkonu práv a povinností nesmie odporovať všeobecne záväznému právnemu predpisu.“ v zmysle Trestného zákona"

B/ Ano – Namierenie strelnej zbrane môžme považovať za ohrozenie strelnou … Ak páchateľ niekoho ohrozí strelnou zbraňou v prípadoch, ktoré nie sú uvedené v bode 2A/ je to trestný čin

Poznámka
Vopred sa ospravedlňujem prípadným kritikom mojej odpovede, nejde tu o presné definície zákona, ale o výklad…