zjentek

Pokud dojde k ušlapání určitého počtu lidí v davu, bývá později někdo zpravidla obviněn? Kdo?

Třeba organizátor shromáždění, kde k incidentu došlo? Nebo se hledají (pachové stopy, otisky bot, chodidel…) přímí viníci?

Nejlepší odpověď
Drap

Neni koho obvinit a hledat pachové stopy je v davu zbytečné. V davu se přímý viník zjistit nedá.

Další odpovědi
Kepler

Domnívám se, že k tomu shromáždění (lépe řečeno davové psychóze) došlo spontánně a nikdo za ni nenese zodpovědnost. K ušlapání lidí v davu docházelo a vždy docházet bude a to po celém světě bez rozdílu ras a náboženství. To se prostě nedá zvládnout. Jejich policie by sotva něco zmohla. Kdyby to nebylo tak tragické, bylo by mi to k smíchu. Strašně jim vadí smrt generála a teroristy, ale životy vlastních lidí jsou jim buřt.

marci1

Nikdo není obviněn. Lidé si neuvědomují, jak nebezpečné to je. Uprostřed davu člověk nemůže nic držet v ruce, shýbnout se pro věc, která mu upadne na zem. Při tlaku okolí nemůže dýchat. A pokud člověk nepřežije, viník není, je to dav. ☹
https://slava­nazdarvyletu.cz/jak-se-nenechat-uslapat-v-davu/

led

Obviniť možno len toho, na koho na základe indícií, prípadne svedectiev, obrazových, akustických, či priamo svedkami padne podozrenie z trestného činu buď priameho, alebo z podnecovania k trestnému činu.
Príklad z nedávnej protiamerickej demonštrácie z Iránu. Boli tam novinárske štáby, ktoré robili obrazové záznamy, ak sa na nich objavia zábery konkrétnych situácií z podnecovania k trestnému činu, bude možné obviniť pravdepodobných podnecovateľov. Aj podnecovanie davu k násilným činom je trestný čin.

Klaproth

Pokud k tomu dojde při organizované akci, měl by být odpovědný organizátor oné akce.

Edison

Mnohdy bývá obviněn viník davu. Např. při ušlapání lidí u zavřeného únikového východu správce objektu. Někdy pořadatel.

Bobek 2

Obviněn může být tak nanejvýš ten, kdo něco zjevně zanedbal nebo špatně zorganizoval. Ale obecně za činnost přírodních a podobných živlů nebývá zpravidla hnán k odpovědnosti nikdo. Je-li organizátorem stát, pak nebude asi obviněn nikdo, protože státy většinou nemají trestní odpovědnost, tedy právo na stát pohlíží jako na těžkého retarda.

autacek

Zpravidla za následky může primárně ten, kdo to celé vyvolal. Jen další krev na rukou agresora.

GM

Tak svět vidí, co je to tam za fanatiky a sběř… Lidský život zde nemá cenu.

zjentek

A jak by to vypadalo v ČR? Představme si, že spolek Milion chvilek zorganizuje akci, při níž bude při běsnění v nekontrolovatelné tlačenici ušlapáno mnoho osob (nic nemožného). Bude se hledat skutečný viník? Třeba pro klid pozůstalým? Či prostě v zájmu spravedlnosti, aby vina nezůstala jen na bedrech pana Babiše, jako obvykle?

Kepler

Nedovedu si představit, že by v našich podmínkách k davové psychóze došlo. U nás se pokojně dělají i revoluce. Nicméně vyloučit se to nedá, stačí, kdyby vznikla panika, kdyby nějaký blbec začal odpalovat petardy. Jestli se bude hledat viník, toť otázka.

led

Ste na omyle, k davovej psychóze dochádza pomerne často, len chvalabohu a rozumu, nedochádza ušlapaniu. Čo iného sú tie „spontánne“ (vraj nikým neorganizované) výkriky, „nedohodnuté“ nápisy akoby ich písala jedna ruka…

K násilnostiam sem tam tiež, o tom by vám vedeli povedať aj policajti dohliadajúci na oznámené akcie.

Bobek 2

Jojo. A házeli podomácku vyrobené dlažební kostky. 🙂

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=jc8qMkNRYQ4

led

K davovej psychóze dochádza aj v ČR a nevidela som tam dlažobné kostky.