JájsemRaibek

Pokud dnes zapojím set-top-box DVBT-2, bude mi fungovat, pokud je vysílání ve starším formátu DVBT-1?

Nevím v jakém standardu je pozemní vysílání, zda DVBT-1 nebo už v novém DVBT-2, ale k přechodu na DVBT-2 má následně dojít, bude mi již dnes fungovat set-top-box ve formátu DVBT-2?
Nebo mám počkat až DVBT-1 nebude fungovat a poté zapojit set-top-box DVBT-2?

Odpovědi
Edison

Určitě fungovat bude. Jinak taky UTFG. Např. digitv.cz
Mimochodem.. to ses na to při pořizování nezeptal? Taková docela podstatná informace, která je jistě i v návodu.

Kepler

STB na DVDT-2 umožňuje pouze příjem vysílání ve formátu DVBT-2. Starší normu přijímat nebude. Takže bych počkal až to starší vysílání bude vypnuté. Nějakou dobu vysílání bude probíhat souběžně.

Doplněno: omlouvám se za svůj omyl, STB pro T2 umí i starší normu, jen se někteří výrobci s tím nechlubí, když tak to uvádějí až v podrobnější technické specifikaci.

Roman71

Samozřejmě jsou dnes k dostání DVB-T2 set-top-boxy zpětně kompatibilní se současným pozemním vysíláním. Pokud nějaký set-top-box bude jen pro DVB-T2, bude to zaručeně po ukončení provozu stávajícího DVB-T. Zaručeně užitečné je se před nákupem set-top-boxu poradit s prodejcem, popřípadě prostudovat návod k použití, respektive podporované formáty pozemního digitálního televizního vysílání.

Arne1

Novější zařízení samozřejmě umí i starší formát. Není se čeho bát.

Roman71

Pokud zvážíte nákup nové televize, většina nových modelů má přijímač obou norem DVB-T. Konkrétně u televizorů LG to je u modelů od poloviny roku 2016.

Edison

Říkáš nesmysl, Keplere. Vyjímečně. To jako jestliže ČT na podzim přejde na DVB T2 a ostatní ne, že bude muset mít dva STB a přehazovat je? To je přece blbost. A co přechodné období? Opravdu to takhle chodit nemůže. Všechny současně vyráběné DVB T2 STB budou jistě podporovat i starší normu. A jak by to dělaly televizory? Tam by to byl ještě větší průšvih.

Kepler

Psal jsem, že jistou dobu poběží vysílání na obou normách souběžně.

Edison

Což neodpovídá na mou otázku, jestli, když ČT na podzim vypne DVB T2, jakože vypne, a ostatní ani nepřejdou na novou normu, tak jestli budou potřeba dva STB. A to je to, co ten STB prostě musí zvládnout.

Arne1

nebudou, neboj. DVB-T jakože jednodušší starší systém – není žádný důvod, proč by ho novější zařízení nemělo umět.

Edison

Já se nebojim. Já tvrdim, že to nejni problém. Bojí se Raibek a Kepler tvrdí, že to nepůjde. Přitom u T2 je jen záležitostí SW, aby pracoval v obou normách. Obráceně ne, protože T2 je náročnější na výpočetní výkon, tzn. že to chce jinej HW.