zjentek

Pokud dnes vyrobím domek pro včely samotářky, je nutný jej na zimu přenést do chráněných prostor?

Nebo je to ne nutný, ale lepší? A jaké jsou k tomu důvody? Zima? Ochrana před strakapoundem? A kdy domek vrátit ven? Nebo raději nechat včely vylítnout třeba do garáže a pak je vypustit? Chjo, není jednoduchý pomáhat životu… Máte někdo zkušenosti?

První odstavec:

https://www.vcel­kysamotarky.cz/vlas­tni-chov/domky-pro-samotarky/

Chybí kat. hmyz. ;)

Nejlepší odpověď
Drap

Záleží na materiálu z čeho domek je. Pokud je domeček v dobrém místě a nějak, alespoň částečně zateplený, ne na průvanu, tak většina včel samotářek přezimuje bez problémů sama a samotné se bez starostí vylíhnou. Pokud budeš dávat kukly na zimu do sklepa, nebo do garáže, tak je dát ven jak se rozjaří a teploty neklesají hluboko pod nulu. Je možné je nechat vylíhnout i v garáži a jen třeba otevřít okénko.