Rokio

Pokud člověk nelže 5 let a pak řekne jednu třeba i nevinnou lež, stane se z něj lhář?

Tak někteří lidé z mého okolí říkají lži často a klidně i poškozující lži. Příkladem je jeden člen mé rodiny (máma to není).

Nebylo by nefér, kdyby někdo byl pravdomluvný, léta nelhal a pak podlehl slabosti, při které by zalhal a už by byl označen za lháře?

Odpovědi
zjentek

O to horší dopady bude lež mít. Jde o to, pokud dotyčný nelže, že tu jeho náhlou lež mu ostatní uvěří. A co je nevinná lež? Žádná nervinná lež neexistuje.

Dále jde o to, co sám jednotlivec považuje za lež a co za pravdu. Někdy si jednotlivec může myslet, že konkrétně záměrně zalže a zrovna v té chvíli dojde k situaci, kdy výjimečně mluví pravdu. Anebo naopak (takové případy jsou hojně zmapovány, my jsme mohli pozorovat na př. v nedávné době, například když v médiích veřejně promluvila paní vědkyně Peková). Anebo ministr zdravotníctví Vojtěch ze Superstar. Tam také nikdo nevíme, zda lhal již jako prostá fyzická osoba, anebo s tím začal teprve v kontextu se svou funkcí, která mu to jaksi ukládala. Ale to my v našem hnutí velmi dobře víme, že hojně se lže také veřejně, dokonce i na akademické půdě. A jak proti tomuto možno bojovat? Inu, co zmůžeme? Prostě a jednoduše počkáme a počkáme. ); 🙏 Haré Krišna

barBaruška

Každý lže.