Avatar uživatele
Kepler

Pokud byste postavili dům, jaké vytápění byste zvolili a proč?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 1038 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Jiný způsob - jaký?

Asi nejvymakanější systém, co jsem viděl byla kombinace tepelného čerpadla spolu s kotlem na pevná paliva (dřevopelety). Tepelné čerpadlo (výkon) bylo navrženo pro teplotu do –5°C, pak bylo nutno přitápět kotlem. Topná sezóna (kotle) max. 3 měsíce za rok, obvykle o dost kratší.

Výhody:

  • když se něco podělá, máš „výtopní zálohu“ (jistotu, že nezamrzneš)
  • mírné požadavky na sklad paliva (velikost) a potřebného množství paliva (pelet)
  • nízké pořizovací náklady na TČ (čím menší výkon, tím zpravidla levnější)
  • dřevopelety si spousta lidí vyrobí sama v rámci údržby pozemků nebo k nim přijdou za směšnou cenu (pokud nejsou líní)

Nevýhody:

  • komplikovanější a díky tomu
  • vyšší pořizovací náklady (které se ale SPOLEHLIVĚ nejen vrátí, ale navíc i UŠETŘÍ.

Což se počítá, protože např. fotovoltaika se teprve DNES dostává do stavu, kdy se investice pouze jen tak tak VRÁTÍ (a to jen tehdy, pokud dostaneš dotaci), neušetříš NIC. (na propagační pindy nevěř!)

Nicméně FV do budoucna MÁ perspektivu, kdysi jsem to tu rozebíral a prorokoval výrazný nárůst ceny eletřiny v budoucnosti (mi nikdo nevěřil, muehehe). Ovšem to, co se děje NYNÍ, to jsem až tak NEČEKAL. Podívej na situaci za posledního PŮL ROKU! https://www.kur­zy.cz/komodity/ce­na-elektriny-graf-vyvoje-ceny/ Kéž jde jen o nahodilou tržní výchylku, jinak bude veselo! Ovšem i kdyby cena elektřiny spadla, tak jistě ne až na ty hodnoty z počátku roku. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
GM

Tepelné čerpadlo

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
paul1

Tepelné čerpadlo

V kombinaci s fotovoltaickými články a akumulárory.

Upravil/a: paul1

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Jiný způsob - jaký?

Infratopení, protože je levné a pohodlné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Tepelné čerpadlo

A v případě pasivního domu stačí rekuperace.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hapiky

Jiný způsob - jaký?

Kombinovaný, jak popisuje alien. TČ+Kotel na tuhá paliva, nebo TČ+plyn, popřípadě všechny tři. Důležité je podlahové topení, neboť k vyhřátí stačí jen 30st. a to je pro TČ velká úleva. Vydrží potom 2× až 3× déle, než při plném zatížení(stejně v zimě neudělá více než 45st. při výkonu 12kw) což je pro radiátory dost málo.
V létě je super solární ohřev na střeše domu. Potom je TČ skoro mimo provoz.
Fotovoltaika je také super, stojí ale více peněz, ale vyplatí se.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hlada

Plynový kotel

Jednoznačně plyn. Nejlépe starý atmosférický kotel umístěný ve sklepě tak, aby po podstatnou část topné sezóny topil samotížně, bez čerpadla.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Kotel na dřevo, či pelety

Primárně dřevo (dřevoplyn), jako lokální zdroj, kterého mám dostatek.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nový příspěvek