quentos

Pokud byste byl/a čestným hostem na schůzi místního klubu seniorů…

Nejlepší odpověď
anonym

... snažil/a bych se o spisovnou mluvu, neboť jde o výjimečnou, slavnostní záležitost.

Všichni se tváříte, jakoby spisovný projev byl škrobený nebo nějaká ostuda. To by pak veškerý tisk a literatura měly být nestravitelné?
Já už na pár podobných akcích byl a většinou to probíhá tak, že host má vlastní (spisovný) projev následovaný besedou, kde už se komunikace sama vytříbí do přirozeného projevu. Čili žádné extrémy ode zdi ke zdi, ale normální rétorika, jako používáš vůči svým studentům. Měls dát obvyklou variantu: Jiná odpověď – jaká?
Senioři jsou normální komunita, proč ji odlišovat, většinou jsou ze staré školy, každá beseda je pro ně slavnostní a spisovnost více ocení než bohužel dnešní populace. Poutavý řečník dokáže zaujmout, aniž by se musel snižovat k populismům.

Další odpovědi
hanny 2

... mluvil/a bych, jak mi zobák narost, aby byla zachována přirozenost a abych nepůsobil/a prkenně, křečovitě.

Asi bych s nimi nemluvila jak s kámoškama,ne­používala bych neslušná slova,ale jinak normálně a přátelsky.

anonym

... mluvil/a bych, jak mi zobák narost, aby byla zachována přirozenost a abych nepůsobil/a prkenně, křečovitě.

Klidne timto dilema zacnete uvod …
Vsichni pak poznaji , ze jste nad tim opravdu premyslel. A klidne bych dala polovinu tak a druhou zase jinak. 🙂
To jsem ale ja . 🙂 Jde me vice o ty druhe. Poradit , povypravet a pobavit. To je u me na prvnim miste. A vubec neresim , jak u toho budu vypadat a nedejboze – co si o me pomysli.
Zvladnete to . ! 🙂 -iv-

dědapetr

... mluvil/a bych, jak mi zobák narost, aby byla zachována přirozenost a abych nepůsobil/a prkenně, křečovitě.

Slušně a přátelsky.

iceT

... mluvil/a bych, jak mi zobák narost, aby byla zachována přirozenost a abych nepůsobil/a prkenně, křečovitě.

přece se ze sebe nebudu snažit dělat něco,co ve skutečnosti nejsem…

aramah

... mluvil/a bych, jak mi zobák narost, aby byla zachována přirozenost a abych nepůsobil/a prkenně, křečovitě.

Určitě bych vynechala slova která používám když jsem nas… jinak jsem jaká jsem :D

Terryle

... mluvil/a bych, jak mi zobák narost, aby byla zachována přirozenost a abych nepůsobil/a prkenně, křečovitě.

anonym

Jak to dopadlo ? 🙂 -iv-

quentos

počkal jsem si na „předsedu“ klubu, a jelikož se, co se jazykových prostředků týče, nežinýroval, přizpůsobil jsem se. Schůzi jsme si oboustranně užili… dva senioři, kteří si troufli to se mnou „rozdat“, se radovali, že společně prohráli jen o 50 bodů :{))>

anonym

Diky .
P.S. Vy jste s nimi hral v anglictine scrabble. ? 🙂 -iv-

quentos

Kdepak, se seniory už jsem ho hrál česky. To by z toho teprve měli hlavu jak balón :{))>

anonym

Aha. 🙂 Ok. Dik.

Terryle

Hlavně mluv POMALU a dávej si dvojnásobnej pozor na výslovnost, senioři špatně slyší. Hovorová mluva absolutně nevadí, co jsem zažila…

quentos

to je fakt ;{))> dík

Terryle

a samozřejmě zlom vaz, ale u Tebe nemám o úspěch vystoupení obavy… :o)

quentos

… inspirováno skutečnou aktuální životní situací, čeká mě to zítra odpoledne ;{)> Obě možnosti mají svá pro i proti. Čemu byste dal/a přednost Vy?

aramah

Jste vzdělaný člověk a nevíte jak se chovat?
To jste mě dostal…

quentos

tohle nemá se vzděláním co společného, holt jsem v té situaci ještě nebyl. A být vámi nepletu si chování s volbou jazykových prostředků, to jsou dvě naprosto odlišné věci!!!

aramah

Možná se Vás to dotklo, myslela jsem že vzdělaný člověk lépe zvládne různé situace nic jiného jsem tím nemyslela. Jinak držím palce.

quentos

díky. Bohužel jste na omylu – vzdělání vás do života připraví teoreticky, ale nikoli prakticky :{(>