Ametyst

Pokud byl podle knihy natočený film, čtete dřív knihu, nebo se dřív podíváte na film?

Jaké pořadí se vám osvědčilo? Film- potom kniha, nebo kniha-potom film?

Děkuji všem za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Kepler

Většinou si přečtu knihu a když náhodou narazím na film, tak se na něj taky podívám. Já jsem fanda sci-fi, tak uvedu tři příklady ze zlatého věku: knihy Je těžké být bohem, Solaris, 451 stupńů Farenheita, všechny vynikající. Filmy natočené podle nich: všechny ubohé. Knihy podle filmů vůbec nevyhledávám.

Další odpovědi
annas

Zkuste si pročíst odpovědi na podobné otázky, již vložené.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=knilha%20ne­bo%20film

Pokud čtu napřed knihu, mám svou představu a srovnávám její ztvárnění filmové, které se často liší. . Občas jsem zklamaná, protože tvůrci filmu mají jiné představy než já.

Vidím-li nejdříve film, sleduji postavy, jak se chovají, jednají, často působí na emoce, zaujmou obrazy související s dějem. Ale když pak čtu knihu, víc přemýšlím a oceňuji i jazyk i více detailů. .

Musím říct, i když čtu napřed knihu a pak vidím film, nebo naopak, srovnávám a mám v duchu své připomínky, protože moje představa je liší.

Ale považují jako lepší přečíst napřed knihu a pak vidět film.

Napadla mě Mandolína kapitána Corelliho. Četla jsem napřed knihu, film natočený podle ní dávají opakovaně v TV. Musím říct, že jsem ve filmu ocenila krásy ostrova, ale děj byl samozřejmě zjednodušený. Srovnávám svůj pohled, který jsem si podle knihy vytvořila.

aliendrone

Obvykle přečtu první knihu, ovšem nikoliv v této souvislosti. Prostě ji zpravidla přečtu dřív, než je film natočen či se vůbec o jeho natočení uvažuje. Ovšem stalo se mi už, že jsem viděl film jako první a knihu ani nečetl, namátkou vzpomenu „Harry Fotr a něco“. Byl jsem zvědavý, když se o tom tolik psalo, vocogo. Bohužel žádný „Pán prstenů“ se nekonal (ukvapený předpoklad) a peníze dokážu utratit za MNOHEM LEPŠÍ zábavu. ;) :D :D

Souhlasím s Keplerem, kniha zpravidla předčí film a některé je prakticky nemožné zfilmovat – namátkou filmový propadák Duna dle úžasné knihy od Franka Herberta (film režíroval Dino de Laurentis, takže žádný lofas), jenže co naplat. Pokud je v knize příliš psáno nevyslovených myšlenek, komentářů či úvah jako v Duně, je (podle mne) prakticky nemožné pro film dostát knižnímu originálu.

Když jsem už zmínil toho „Pána prstenů“, tak to je podle mne film(y), který dokonce předčil knihu. Uvědomuju si, že fandové Tolkiena už vykopávají válečné motyky a touží mne doprovodit až k hranici na které mne upálí, jenže prostě si nemohu pomoci. Zejména 2. díl (Dvě věže) výrazně předčí knihu, protože já osobně jsem se v tom přílišném vyžívání se v genealogiích všech těch Glorfindelů, Durinů a lidí lehce ztrácel. No, je to jen můj názor. ;) :)

led

Prvý berie, to znamená čo príde skôr to čítam, vidím. Niekedy po zhliadnutí filmu pátram po bližších informáciách, po zdroji, až nájdem knihu. A niekedy naopak, zaujíma ma porovnanie môjho videnia pri čítaní knihy s videním filmárov. na verejných odborných kritikov nedám, aj oni chcú žiť, tak píšu to, čo sa hodí tým, čo platia.
Pri pozeraní filmov vnímam predstavy tvorcov a ak som už predtým poznala dej z knihy vnútorne diskutujem s predstavami a pocitmi z knihy.
Najrozpornejšie je čítať a vidieť svoj vlastný príbeh transformovaný a spracovaný inými tvorcami.

Drap

Pokaždé jinak. Co dříve přijde pod ruku.

iceT

Mě je to celkem jedno, záleží na tom, v jaké podobě se ke mě dílo dostane. Kolikrát se mi stalo, že jsem četla knihu a pak zjistila, že je i film nebo se teprve bude točit, anebo obráceně. Vidím film a pak zjistím, že je i knižní verze. Většinou se snažím, pokud jsou dostupné, sehnat i knihy, když už jsem je viděla zfilmované, abych si mohla porovnat dojmy.
Co se týká kvality zfilmované knihy, mám zato, že dost výrazně se na té kvalitě podílí vize režiséra, scénář a to, co se z knihy do filmu dostane, a no a prvním místě samozřejmě prachy.

kelley

Většinou nejdřív kniha, protože nikdo dopředu neví, jestli podle ní někdy bude natočen nějaký film.
Pro Keplera – Clarkova kniha 2001: Vesmírná Odyssea se nelíbila? ☹ (byla napsána až po filmu).

Kepler

alien: Dunu jsem taky četl a viděl i film. Většinou ani film ve svém zhuštěném formátu na 100 minut nedokáže postihnout všechno. Prostě to dostaneš naservírované na talíři a ni ti nedají příbory. Vyslechl jsem si i audioknihu, taky ta byla lepší než film. Stejně tak i Nadace od Asimova. Tolkiena a Rawlingsovou moc nemusím, ale tam má film obrovskou moc, protože ani vlastní fantazie ti neukáže tolik, co umí dnes film. Myslím, že i tvůj brácha Alien je ve filmu nedostižný.

aliendrone

Kepler>>> On byl natočen film podle Nadace od Asimova? Kua- JAK TO ŽE TO NWM!?!? Teď jsem na ČSFD zadal hledat „nadace“ i „foundation“ – A NIC!! Si děláš ze mne prču? ;) Kápni božskou – jak se to jmenuje?

No, popravdě s tím Tolkienem, nebýt toho, že jsem ho četl v mládí (kdy jsem zhltal i Stalinovy „Dějiny VKB“, bo v dané situaci nebylo na čtení nic lepšího), tak dnes nevím, jestli by mne to dnes udrželo až do konce, jakkoliv rozečtené knihy dočítám principiálně.

Jo, také se slzou v oku vzpomínam na scifi giganty jako Asimov, Clarke, Herbert, Silverberg, Heinlain, Pohl a mnozí další. Tenkrát to bylo ještě OPRAVDOVÉ scifi, tedy VĚDECKÁ FIKCE, plné myšlenek, zajímavých nápadů a vůbec ne jako ty srajdy, co píší dnes. Bože – nikdy by mne nenapadlo, že může dostat Huga takový kentus, jako je Mike Resnick (za Kirinyagu), tuhle hovadinu jsem dočetl jen „z principu“ dočítání.

Mně už přijde, že platí: „Neumíš napsat alespoň podprůměrnou knihu? Nevadí, napiš ji jako scifi!“ a ono se to prodá, i kdyby to byly náhodně rozsypaná písmenka na papíře. :( :( :(

Kepler

Ne, Nadace zfilmována nebyla, měl jsem na mysli audioknihu.

aliendrone

Aha. Ale možná dobře, bo by z toho udělali podobnou bejkárnu jako „Já robot“ s W. Smithem. :)

aliendrone

„Dějiny VKS(b)“, koukám, co jsem to ZASE vyplodil… ;) :D :D

led

alik,alik, ale na druhej strane je dobré poznať, čím a ako sa ľudia krmili.