Rokio

Pokud bychom si koupili inflační dluhopisy, zhodnotily by se, pokud by byla deflace?

Odpovědi
Pospíšil

Pojem „inflační“ znamená u dluhopisu jen tolik, že se jistina dluhopisu denně indexuje podle nějakého dohodnutého ukazatele, který měří inflaci. Takže ano, pokud je inflační ukazatel záporný, tak se i jistina dluhopisu snižuje. Nicméně i snížená jistina dluhopisu je zhodnocována výši kupónu, tedy dohodnutým procentem. A pokud je výsledek kladný, je to pořád lepší než mít peníze zašité v duchně. To platí, když držíte dluhopis po celé období splatnosti. Druhou věcí je okamžitá likvidita, totiž za kolik je kdo ochoten váš dluhopis v daném okamžiku koupit.