Rokio

Pokud bych šel vpravo po chodníku a jel by proti mně cyklista a srazil by mě, kdo by se dopustil protiprávního jednání?

Už se mi několikrát stalo, že jsem šel po chodníku po správné straně a proti mě jel cyklista, kterému jsem musel uhnout, abych neutrpěl újmu na zdraví. Naposledy se mi to stalo před asi dvěma týdny.

Co kdybych cyklistovi příště neuhnul? Pokud by mě srazil a já bych se kvůli němu stal invalidním, byla by vina na jeho straně? Byl by pak souzen a já bych dostal odškodné za trvalé zničené zdraví a ztížení společenského uplatnění? Byl by mi alespoň zvýšen stupeň invalidního důchodu, když už jsem invalida 3. stupně z důvodu vážné psychické poruchy v kombinaci s tělesným postiženým?

Které myslíte, že by tento čin měl následky? Spáchal by cyklista v takovém případě alespoň ublížení na zdraví z nedbalostí?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, vina by byla na jeho straně. Na běžném chodníku by neměl na kole vůbec jezdit. Ale neznám nikoho, alespoň trochu přemýšlejícího, který by se nechal takto zmrzačit.

Další odpovědi
Kepler

Cyklista nemá na chodníku co jezdit. Asi bych mu při míjení trošku podržel sedátko a sledoval, jak jde přes řídítka. Klidně bych se vsadil, že by se ti nic nestalo.

Edison

Keplere, to by se asi stalo, neb by šlo o ÚMYSL… Jinak samozřejmě kykling na chodník nepatří, neb je to vozidlo. Ty případy existují, včetně DN i se zraněními, a jsou řešeny celkem nekompromisně.

Ametyst

Pokud je chodník půlený s vyznačeným symbolem, kde má jít chodec, a kde jet cyklista, a on jel po polovině pro chodce, byla by to jednoznačně cyklistova vina. Na chodníku pro chodce může akorát vést kolo.

Rokio

pro odpovídající: Vedle chodníku, po kterém jsem zhruba před 14-ti dny šel, nebyla cyklostezka. Byl to pouze chodník, který byl docela široký.

Ametyst

OK, tím hůř pro drzého cyklistu.

Edison

Ametyste, ten pruh pro chodce má svůj termín: STEZKA PRO CYKLISTY. A není pravdou, že styačí nějaký symbol na zemi, ale musí být označena DZ C8a, C9a nebo C10a.

Ametyst

Pruh pro chodce je stezka pro cyklisty? To čtu poprvé.
Mně jako chodci stačí symbol chodce na mé polovině chodníku. Cyklista má symbol kola, a co je víc potřeba vědět?