Complex

Pokud by to bylo jen a jen na vás, tak jaké/které knihy byste navrhli všem školákům do povinné školní četby?

Řekněme, že to co mají teď by už neplatilo, ale platilo by to co byste navrhli zde vy. Co by jim nemělo uniknout?

Nejlepší odpověď
annas

Hypotetická otázka. Co by bylo, kdyby… Konkrétně – moc bych neměnila.

Z každého období české i světové literatury, díla prozaická, básnická, či případně dramatikcká. . Díla, která se řadí do světové literatury, různé žánry.

Pak díla, které byl zfilmovaná – pro srovnání obou děl. a přístupu k ději.

Některá díla by si mohli žáci vybrat dobrovolně, jiná „povinně“ kvůli rozboru děl a jejich pochopení.

Píši o češtině, jinak průřez filosofií, psychologii, díla ekonomická – třeba finanční gramotnost atd.

Další odpovědi
aliendrone

Už samotný název je zavádějící, správně by mělo být MIMOŠKOLNÍ, jelikož se ve škole při hodinách nečte! Osobně bych celý ten nesmysl zrušil, je to ničemu. Škola by měla žáky něco naučit, ne ukazovat jim co všechno se nenaučí!

K čemu je jim znalost Harryho Fotra (Rowlingová), když si neumí ani spočítat výplatu? Na co jsou jim pohádky o Kopčemovi, když neumí spočítat % DPH? Co takhle místo toho víc promrskat geometrii, třeba obsah obdélníka, aby věděli kolik barvy potřebují k vymalování bytu?

JJ, já vím, kultura je kořením života, nicméně NIKOHO NENAKRMÍ!!

Human

Zrusit tento archaicky nezmysel a ked uz, tak knihy citat v skole na hodinach. Kto chce citat bude citat tak ci tak, a kto nechce tak zbyocne ich nutit, aj tak to vacsina neprecita. Namiesto takychto hoavdin by sa skoly mali zamerat radsej na veci vyuzitelne v realnom zivote, dnes hlavne informatika (okrem ineho). Ved polka ludi ani nevie vycentrovat text vo Worde a pouzivaju na to medzery.

Anikitos

Klasická díla (a dal bych jich do seznamu co nejvíc ať si můžou pěkně vybrat):

— základní filosofická (přelomová) dílá v historii – úvahy, pojednání, …
— klasické romány, dramata,… prostě od každého žánru něco – to nejdůležitější
— náboženské (”svaté”) knihy a báje a různé pověsti

  • samozřejmě i nějakou moderní literaturu, která je pro ně asi bohužel ”záživnější”

Vypisovat je ale nebudu, byl by to hodně dlouhý seznam. :)

ivzez

S nejlepším přístupem k povinné školní četbě jsem se setkala
od svého češtináře v prvním ročníku gymnázia. Řekl nám:
„Čtěte všechno, co Vám přijde do ruky, od Bible po detektivky, sci-fi…“

Já bych dnešním dětem doporučila totéž.

Kepler

Kepler: Kterak snadno a rychle zbohatnout a nezbláznit se.

Drap

Za mne by to byli bezesporu Dva divoši od pana Setona.

Medulka.013

aliendrone, prosím tě, od kdy se ve škole nečte? My jsme četly a pěkně nahlas před celou třídou. Četly jsme v hodinách čtení a později v hodinách literatury.

aliendrone

Tak i já četl (na PRVNÍM stupni) ve třídě a nahlas – právě v rámci výuky čtení – přesně jak popisuješ. Nicméně už na druhém stupni se to už nepraktikovalo, dostal jsem pouze seznam „na výběr“ a z vybraných a DOMA přečtených knih se psaly různé referáty, výtahy atd.

A právě tyto knihy mám na mysli. :)

annas

Nevím, jak jinde základní škole, ale my jsem ve čtení, tedy rychlosti i přesnosti soutěžili.

Na střední škole se četla hlasitě především poezie, rozebíraly se, básně, zjišťovala hlavní myšlenka, tedy, co „svými verši chtěl asi básník říct“.

Dokonce jsem jednou dostala z četby pětku. Vidím to jako dnes.

Učitelka vyvolala kluka – Rozeber báseň – nevzpomenu si už, o co šlo. Nevěděl – za pět, vyvolala druhého – už se jen zeptala – četl jsi? Ne. Další pětka. Už byla naštvaná a zavolala mě k tabuli. Do třetice – jsem to byla já, dobelhala jsem se k tabuli, měla jsem
tehdy nohu v sádře, znáš báseň – ještě jsem ji nepřečtla. Rozčílila a samozřejmě i já za pět.

Zřejmě jí to stačilo, hned další hodinu jsme psali test, ale báseň jsem si hned po zkoušení po příchodu domů přečetla.

Nevím, zda se rozbory dělají i v současnosti. Třeba v Nfěmecku, vím od známé, viděla jsem i ve filumu z USA rozuebírají knihu jednoho autora někdy i půl roku

Orientace v textu.

aliendrone

:D :D Annas a PĚTKA z ČJ? No TOTO! To je něco jako perpetuum mobile 1. typu smíchané s dělením nulou! ;) :D :D

Ale došla mi skutečnost, že i na DRUHÉM stupni se četlo ve škola a nahlas. Kak ja padgatóvilsja v urók rúskovo jazyká? Ja něpadgatóvil ničevó! :D :D

Jenže to s povinou nesouvisí. :)

Complex

Kepler: Tys vydal knihu? A dej mi boda pls. Mám 98. Ať se dostanu dnes na 100ku a pak už nebudu takhle trapně žebrat. Dal bych ti bod za otázku, ale už mám po denním limitu, ale to tě jako zlatého nemusí pálit. :)

Complex

Jde mi o překonání toho limitu tří otázek na den.

aliendrone

Kepler by ti dal i 10 bodů, ale musel bys být „správnějšího“ pohlaví. Tywoe – jsi běloch, chlap a Čech – ty buď rád, že vůbec smíš dýchat! (ne moc nahlas) ;) :D :D

Complex

Už mám 104. :D Takže pokud sem zavítá admin, tak tu může mazat o 106. :D