dust8

Pokud by se stala černobylská katastrofa v dnešní době, tak co by se dělalo jinak?

Uvedu příklad. Shazování písku s borem na hořící jádro pomocí vrtulníků. Jak to tenkrát zamýšleli udělat, když se stejně nedokázali dostat přímo nad jádro, ale museli shazovat nějakých 10–15 okolo? To chtěli postupně „udusit“ zvenku směrem dovnitř? Nenašla by se pro likvidaci požáru jádra v dnešní době jinačí metoda/technologie?

Nejlepší odpověď
Kepler

Oni ten skutečně shazovali přímo na reaktor, proto taky osádky vrtulníků dostávaly obrovské dávky záření a později umíraly. Stejně tak na tom byli hasiči, kteří ani nebyli informováni o úniku radioaktivity a hasili vodou (!), což mělo tragické následky.
„Z vrtulníků bylo na reaktor svrženo 40 tun karbidu boru, 800 tun dolomitu, 2400 tun olova a 1800 tun písku a jílu. "Únikům radioaktivního materiálu do ovzduší se podařilo zamezit až po devíti dnech od havárie.“ (wiki).
Z katastrofy určitě nějaké poučení a nové havarijní plány vznikly, ale jak znám ten východoslovanský šlendrián a přezíravý postoj k bezpečnosti, nedělám si žádné iluze. Příkladů by se našlo mraky.

Další odpovědi
Kryšpín

Záleží zda by to nebylo ze začátku přísně tajné i když tam mají nýní presidenta trochu jiné nátury