Rokio

Pokud by se některý člověk stal trvale nepříčetným, jak by s ním společnost naložila a kde by skončil?

V případě, že by někdo pozbyl svoji příčetnost a zároveň by nikomu nebyl nebezpečný (sobě, ani okolí), jak by společnost s takovým člověkem naložila? Skončila by někde v ústavu taková osoba, nebo by byla plnohodnotným členem společnosti?

Odpovědi
Kepler

O osobu, která by byla soudem prohlášena za nesvéprávnou, by se v první řadě měl postarat někdo z rodiny. Pokud se nikdo nenajde, vstupuje „do hry“ obec a opatrovníka doporučí, nikoho však nutit nemůže. Umístění do ústavu je až poslední řešení.

ivzez

Co míníš trvalou nepříčetností? A jak bys zjistil, jestli „trvale nepříčetný“
člověk je nebo není nebezpečný? A jak si představuješ „trvale nepříčetného
plnohodnotného člena společnosti“?

Před položením některých otázek by stačilo se zamyslet.
(Odpověď znáš.)
_______

Doplňuji:

Omezení svéprávnosti je už skoro čtyři roky možné pouze na určitou dobu
(maximálně na tři roky), poté je nutné zdravotní stav znovu přezkoumat.

Nedomnívám se, že by se osoby, které které nejsou pro společnost
nebezpečné, dopouštěly trestných činů. V tom případě by nepřicházelo
v úvahu ani uložení ochranného léčení.

marci1

Trestní zákon č. 140/1961 Sb. §72:

https://zakony­.kurzy.cz/140-1961-trestni-zakon/paragraf-72/