Pokud by se celý dům mimo oken nechal komplet obstavět solárními panely, kolik energie by to ve slunný den vyrobilo?

Stačí hrubý odhad. Záleželo by i na výrobci panelů? Některé přitáhnou ze světla více a některé méně, či je to nějak normováno?

Odpovědi
Kepler

Běžný fotovoltaický panel (Si) dává v optimálních podmínkách (kolmý dopad slunečního světla, jasno) cca 150 W elektrické energie/m2. Kolmý dopad se při pokrytí domu ale nedá nikdy nedá dodržet, takže reálně se dá počítat pouze se zlomkem této hodnoty. Ostatní se dá vypočítat z celkové plochy. Účinnost samozřejmě záleží na výrobci (běžně 15 – 17 % u křemíkových panelů, až 25 % u jiných typů – organických). Normu má každý výrobce svou.