jirka F

Pokud by někdo vlastnil auto,ale nejezdil by s ním jen by v něm přespával je to problém?

A měl třeba řidičák ale autem nejezdil.Byl by to problém?

Odpovědi
Drap

Pokud ho bude mít na svém pozemku, tak nebude. Pokud má auto něke ve veřejné prostoru, má všechny náležitosti, včetně značek, technické kontroly a podobně a ebude v místě zákaz přespávání, tak také ne. Pokud bude však autu něco chybět, nebo bude někde budit pohoršení, může sde to problémem stát.

Kelt

Pokud jsem to pochopil, tak někdo má auto, které si koupil. Pak si s tím autem může dělat co chce. Když chce auto zaregistrovat,, tak si pořídí SPZ. Tam ho registrují. Každý rok musí platit pojištění, to se kontroluje. No a když má auto někde mimo dopravní komunikace a autem nejezdí, tak nemusí ani chodit na STK a emise, protože ho nemohou chytnout jako účastníka silničního provozu. Nejezdí, nemůže způsobit nehodu, neznečištuje ovzduší. Jenomže přespává v autě, tak nějaký dobrák ho může nahlásit, že nemá trvalé bydliště, třeba. Není žalobce, není soudce.

cappuccino

Auto si kupujes, aby te nekam dovezlo. Na prespavani muzes pouzit stan nebo chaticku. Jinak to nedava smysl.
Vyjimku tvori obytny vuz.

Kryšpín

Podívej Juro parkovat a přespávat záleží kde a jak na to zareagují místní konšelé a MP já jsem zaparkoval na malé vísce u příbuzných na komunikaci nikomu to nepřekáželo ani neomezovalo byla to 5 tuna / z důvodů poruchy / a za 15 dní přišla složenka z OÚ mému příbuznému na 7500 Kč.
Na př. v USA žije jenom 16 mil. lidí v chudobě / což na počet obyvatel není mnoho /, tam kde se zhroutilo stavební odvětví. Neseženou ubytování v motelech neb ubytovnách anebo dojdou úspory tak bydlí v autech hlavně si najít bezpečné a osvětlené místo, případně být ozbrojen neb mít fyzičku jako Karlos Vémola.

Filip84

Chybně formulovaný či nesrozumitelný dotaz: nerozumím pojmu „být problém“, není vyložen.

Na takovou otázku nelze odpovědět, je příliš vágní.

Filip84

Co je to auto?

Pokud je to silniční motorové vozidlo kategorie M či N, se schválením typu či jednotlivým schválením, které bylo, někdy, registrováno v registru vozidel jako silniční motorové vozidlo, byl mu přidělen technický průkaz, osvědčení o registraci a registrační značka / značky, tak v tom případě, pokud se tady nachází na veřejné pozemní komunikaci (k pojmu „veřejná pozemní komunikace“ zde: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-jizda-na-skateboardu-pod-vlivem-alkoholu-ci-drog-mimo-komunikaci-postihnutelna-zakonem-nebo-prestupkem, také to není až tak jednoduché), musí mít, zpravidla, registrační značky, a tedy musí mít sjednáno pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, v opačném případě hrozí jeho odstranění jako vraku a / nebo postih za zábor veřejného prostranství (jednoduše řečeno překročení obecné licence k užívání veřejné komunikace).

Pokud nestojí na veřejné pozemní komunikaci, tak potom nemusí mít registrační značky, můžeš je uložit do depositu, ale to je omezené, platí se za to správní poplatek a je to omezené na 18 měsíců, pak ho musíš buďto uvést do provozu (tzn. doložit protokol z STK o kladné prohlídce a vyzvednout značky z depositu), nebo ekologicky zlikvidovat.

Takže ano, prakticky můžeš nechat stát vozidlo na veřejné komunikaci (bez ohledu na to, k jakému jinému, než zamýšlenému, účelu ho budeš užívat, nebo nebudeš), ale musíš platit minimálně povinné ručení.

Nemůžeš „auto“ trvale vyřadit z registru s tím, že v něm budeš „bydlet“. To nejde. Můžeš ho však „přestavět“ na jiné zařízení, třeba za účelem bydlení. No tak v tom případě jde o řízení o žádosti podle § 44 et sequentia správního řádu. Musíš podat kvalifikovanou žádost, doložit to fotografickou dokumentací a počítej s místním šetřením správního orgánu. Ale, v tom případě, už to nemůže být „auto“, prostě musíš to kompletně znepojízdnit, minimálně ostranit kola a udělat takové opatření na pohonném mechanismu, aby to auto nešlo uvést do pohybu, v opačném případě Ti tu žádost správní orgán zamítne. A až nabude moci práva a vykonatelnosti rozhodnutí, že se „auto“ mění v něco jiného, tak až potom Ti ho trvale vyřadí z evidence motorových vozidel. Ale „auto“, bez kol, bez motoru (nebo tak něco), trvale vyřazené z evidence motorových vozidel, už – zase – není auto.

A „auto“, které není auto, zase nemůže stát kdekoli na veřejné pozemní komunikaci, je to vlastně to samé, jako bys si, ku příkladu, na parkoviště postavil unimo buňku. Nemůžeš, šlo by o zábor veřejného prostranství.

A jakou s tím má mít souvislost řidičské oprávnění, jehož dokladem je řidičský průkaz, tak to mi už vůbec hlava nebere.

A proč se o to zajímáš ausgerechnet Ty, který nikdy mít řidičák nebude, to už je jenom taková „třešnička na dortu“, že?