Kepler

Pokud budu mít doklad, že jsem očkován proti covidu, mohu vycestovat kamkoliv do zahraničí?

Může být očkovaný člověk přesto přenašečem?

Nejlepší odpověď
led

Na otázku „Může být očkovaný člověk přesto přenašečem?“ je asi rovnaká odpoveď ako na otázku „Musí mať človek prirodzene odolný proti covidu (aj takí sa nájdu) doklad o očkovaní proti covidu, aby mohol cestovať? Môže byť byť človek, prirodzene odolný voči covidu, jeho prenášačom“

Človek (rovnako ako aj iný živý tvor napr. zviera, vták, hmyz,…) môže byť odolný voči danej chorobe a súčasne byť jej prenášačom.

Další odpovědi
Malvína

To se neví. A kdyby se to vědělo, nahoře by měli průšvih. Protože už se vše rozjíždí podle plánu s vakcínami.
Podle info, které se ke mně dostaly, by očkovaný se svým průkazem mohl cestovat, chodit za kulturou nebo třeba k holiči.

marci1

EU v 11/2020 plánovala, že kdo se nechá očkovat proti koronaviru, bude mít možnost snadnějšího cestování. EU chce tímto krokem motivovat lidi, aby se nechali očkovat proti Covidu-19, čímž by získali jakýsi „vakcinační pas“. Něco jako mezinárodní očkovací průkaz.
Jen aby „odmítači“ očkování proti Covidu-19 najednou neměli touhu vycestovat a urychleně se snažili naočkovat. Najednou se milióny lidí nenaočkují. 🙂

Dochy

Vycestovat kamkoliv: Ne. Ale zjisti si podmínky jednotlivých států.

Přenašeč: Ano, vhledem k tomu že očkování neznamená 100% ochranu, tak nejspíš stále můžeš normálně onemocnět nebo být bezpříznakovým nakaženým jako všichni ostatní (jen s nižší pravděpodobností)

Pepa25

Vycestovat může kdokoliv kamkoliv – zákaz vycestování byl z právního hlediska jeden z největších průšvihů první vlny, to byla čistá totalita – klíčové je, jestli vám jiný stát umožní vstup na své území. Každý stát tam může mít svá pravidla (v rámci EU jsou koordinována – viz barevný semafor (v současnoti všude červený).

Očkování je teprve na začátku, pokud vím, tak žádný stát ještě nepřijal závazné pravidlo, že očkované přijímá …

EKSOT123

Dal jsem palec led, ale spíš za zajímavý pohled než za závěry, kde se sice přímé odpovědi vyhnula, ale vyznívá to spíš pesimisticky. Třeba jsem nedávno zvažoval, jestli přijmout na návštěvu kamaráda, který to čerstvě prodělal a myslím, že jsem mohl být téměř bez obav. Je totiž asi rozdíl, jestli je člověk přirozeně odolný, kdy přesto u některých variant odolnosti na něm může probíhat nějaké množení viru a reakce těla. A nebo jestli je již čerstvě po střetu s nemocí, nebo vakcínou, kde by snad infekční být neměl. Ale nevím, zjisti si radši jinde.

elkon

Na to se zeptej svého lékaře. Tady jsou to jen dohady. Jsi myslím dost starej na to, že tě to mohlo napadnout.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

led

EKSOT123, pokiaľ máte pocit, že priamu odpoveď na otázku som nedala, zjavne ste si nepozreli odpoveď ako celok. Je to ako rozbitá váza, ak pozeráte jednotlivé časti, nemusíte rozoznať jej tvar. Ak rozbitú vázu zložíte , vidíte nielen tvar, ale aj jej krásu…
Laicky:
Bacilonosičstvo je známy pojem prenosu nákazy živým organizmom (človekom, zvieraťom, vtákom…) aj keď pre konkrétny organizmus jednotlivca, či celého druhu organizmu, nemusí byť prenášaný bacil, alebo vírus, škodlivý. Je prirodzene odolný.
Žiaľ, legislatíva tu nepozná pojem „prirodzene odolný“ a jednoducho problém zabránenia prenosu nákazy vidí v dokladovanom očkovaní. Aj keď očkovanie vakcínou proti nákaze nie je priama zábrana proti jej prenášaniu, ale posilnenie ochrany jednotlivca voči nákaze a následne ohrozenej skupiny ľudí.
Len si spomeňme na povinné hromadné očkovania, či celoplošné bezplatné poskytovanie rôznych vitamínov na školách a pracoviskách za čias minulého režimu v časoch rôznych hromadných nákaz. Keď sa od toho potom upustilo zhoršilo sa (v priemere) aj zdravie obyvateľstva.

led

Prepáčte, akosi myšlienka predbehla prsty. text (v časti Laicky:)
„Je prirodzene odolný.“ má byť „Tento organizmus je prirodzene odolný“
Ďakujem za pochopenie.