Ametyst

Pokud budeme více využívat obnovitelných zdrojů, znamená to logicky více topit dřívím než uhlím?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Ne, protože stromy rostou poměrně dlouho (pomaleji, než jaká je jejich spotřeba). Nemluvě o tom, že se neyvužívají jen na topení a to nejpodstatnější, že stromy potřebujeme.
Jinak je dřevo převážně považováno za ekologicky vhodné.
Nahradit úhlí vyšší spotřebou dřeva ale není řešením. Je lépe kombinovaný způsob nebo když někteří využívají to, jiní zase tamto. Lépe asi, když má každý třeba solární panely a k tomu ještě bere nějakou tu elektřinu… taky víc způsobů jako z jaderné elektrárny nebo přírodnějších jako vodní, věterné,…
Víc zdrojů a kombinování je lepší a šetrnější.

Své jistě udělá i zateplení domácnosti, kvalitnější rozvod topení, celkový výkon a další vylepšení.
Biomasa jsou však využívána ve velké míře, takže zvyšování její spotřeby na tvorbu energie nemá moc smysl… Protože namísto, abys se třeba (razantně) podporovalo vysazování a růst stromů, tak se spíš jen kácí a bývalé lesní plochy zastavují nebo se z nich dělají louky, či jen mýtiny. Navíc, když lesníci a podoboní vysazují stromy, tak se z většiny soustředí na jediný druh.
Smrky jsou sice považované za docela ekologicky významný, ale není to pravda, jeho kvalita je především průmyslová.

Samozřejmě je to obnovitelný zdroj a dá se takhle používat (měl by), ale jistě ne pimárně a orientovat se jen na něj.

Další odpovědi
JežíšKristus

Nevidím smysl v tom spojovat obnovitelné zdroje a uhlí. Žijeme ve 3. tisíciletí.

Pepa25

Logicky to to samozřejmě neznamená, protože využívání obnovitelných zdrojů neznamená volbu buď dřevo anebo uhlí.

led

Viac využívať obnoviteľné zdroje znamená nielen využívať prvotné zdroje na výrobu tepla, ale aj viac využívať technológiu na zvyšovanie výroby tepla bez zvýšenia spotreby z obnoviteľných zdrojov, súčasne bez znečisťovania prírody Zeme a jej vzdušného obalu.

Beno

Znamená to topit dřevem, místo uhlí.

paul1

Topením dřívím a štěpkou přibývá. Já jsem si myslel, že lesů ubývá, že jsou drancovány a pod., ale bude to jen lokální. Celkově lesů přibývá:

Zdroj: https://www.ty­den.cz/rubriky/do­maci/lesu-v-cesku-nikdy-nebylo-vic-a-dal-jich-pribyva_248463.html

Ametyst

JK: Takže ve 3. tisíciletí zahodíme poznatky technického pokroku a vložíme energetickou soustavu Evropské unie do nespolehlivých rukou větru a slunce. Bravo.

Beno

Stabilizovat nestabilní obnovitelné zdroje (fotovoltaické, větrné elektrárny) přečerpávacími vodními elektrárnami.

Beno

Je možné si přitopit solárními panely.
https://www.no­vinky.cz/bydle­ni/tipy-a-trendy/clanek/so­larni-kolektor-dava-teplo-zadarmo-129061