Kepler

Pokládáte zlato za základ hodnoty české koruny?

https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/454958-cesky-zlaty-poklad-mizi-uz-davno-ani-nepatri-statu.html
Pokud ne, co by to mělo být (nebo je)? Není zlato náhodou cenné jenom jako technický kov s mimořádnými vlastnostmi nebo jako šperk?

Nejlepší odpověď
Drap

Nelze pokládat zlato za základ koruny, když už jsme se téměř veškerého zlata za posledních 20 let zbavili. Jiné zlato nemáme. Snad by šla ještě započíst část našeho zlatého pokladu, kterou nám USA od konce války ještě nestačili vrátit. Myslím, že se to už ani nestane.
Můžeme však spoléhat na to, že naši představitelé vidí lépe do předu než my a že je to tak dobře. Zatím co většina států zlato kupuje a zvyšuje své zásoby, tak my jednáme velmi chytře a zbavujeme se ho.

Další odpovědi
led

"Na stránkach úradu ČNB ako centrálnej banky sa môžeme dozvedieť, že peniaze sú kryté aktívami Českej národnej banky. "
http://www.twis­k.sk/novinky/cim-su-dnes-peniaze-kryte-dlhom/

smokingman

Otázka spíše je, jaké zlato, vjětšina zlata na světě (a tím myslím i v Čechách) , je už pouze v číslech. To originální zlato je už pouze ve Švýcarských bankách a v New Yorku 23m pod zemí…

aliendrone

NE!!! Pokud je mi známo, tak ČNB až na ty 2 údajné tuny (které ale nechce nikomu ukázat), které nám zůstaly z těch cca 50ti tun po bolševikovi žádné měnové zlato nemá!!!

Hodnota české měny (a nejen české) spočívá jedině na důvěře v ní. To je mimochodem také důvod, proč jsou natolik úspěšné virtuální měny (bitcoin apod.) – prostě lidem je jasné, že emisní banky jsou důvěryhodné jako Petr sedmilhář a stačí větší hosp. krize, aby se měna položila jako domeček z karet. (BTW – to není doporučení virtuálních měn, já osobně jim nevěřím, protože nerozumím jejich skutečnému pozadí – i když to deklarované je jasné)

Zlato je zlato – už od pradávna bylo velice vhodné jakožto prostředek měny. Nekoroduje, dobře se kouskuje, není ho přebytek a má mnohé další užitečné vlastnosti, které ho činí vyloženě vhodným jakožto hodnotový prostředek. (ekonomové odpustí, asi na to mají vlastí správné termíny) V průběhu dějin pouze jedenkrát došlo k „inflaci zlata“ – a to v souvislosti s objevem a dobytím Mexika a především Peru.

To se pravděpodobně již nezopakuje. Naopak se jeví množství zlata jako nedostatečné – s ohledem na potřeby ekonomiky a průmyslu. Každopádně je celkem k věci, posoudit zda má zlato význam ve vztahu k penězům.

Uvažte, že před cca 20lety (kdy bylo zlato levné a naši ekonomičtí géniové se ho zbavili) stála trojská unce (cca 31g) 300 USD. V roce 2016 to bylo 1200 USD, dnes 1300 USD. Zakoupili jste před 20 lety zlato za 100 000Kč? Tak to dnes máte zlata přes 400 000Kč! Nemáte z něj sice žádné úroky, ale ani neplatíte daně. A NAPROSTO BEZ RIZIKA!!! Ukažte mi JEDINÝ bankovní produkt, který se TAK MASIVNĚ zhodnotí. Dokonce ani velmi rizikové spekulativní produkty (akcie) se až na vyjímky tomu nedokáží rovnat – ty ovšem za cenu VELKÉHO, možná sebevražedného rizika, že přijdete o všechno. V porovnání se zlatem (jeho zhodnocením) jsou všelijaká spoření úplně směšná. (a přitom na rozdíl od zlata zahrnují riziko!!!)

Cena zlata letí na horu jako raketa – a důvod je prostý. Rusko, Čína, ale i jiné státy se připravují své měny podložit pouze zlatem. Jestli se jim to podaří (u nás je jisté, že nám v žádném případě), tak se celá Evropa a sev. Amerika ocitnou v roli žebráků a s Europapírky, USD i Kč si budeme moci akorát vytapetovat záchod.

Ano – zlata se nenajím, nenapiju a ani mě nezahřeje. Ale to nedokáží ani papírky. Je to jen kov, jeden z mnoha. Ovšem v širší souvislosti je nenahraditelné., nejen jako šperky z něj či jako tech. materiál.

da ny

Ne , bývávalo...... dokonce, jak si pamatuji i napsáno na bankovkách, hudba minulosti…
Ale národní bohatství, poklad, státní symbol je fuč :/

„Příběh začíná v roce 1982, kdy na starém ruzyňském letišti usedly tři letouny TU104. Na palubě měly přes 18 tun čs. měnového zlata, přivezeného z Velké Británie. "
"Zejména na českém ministerstvu zahraničí, kde autor neměl možnost studovat mnohé dokumenty, týkající se toho, co vrácení zlata předcházelo. A vysvětlení? Česká veřejnost není prý údajně ještě zralá na to, aby celou transakci pochopilaů
“…a ministerstvu zahraničí podléhají dosud režimu utajení. „
“…naše vláda a tehdejší vedení ČNB pod vedením guvernéra Tošovského, vyměnila drtivou většinu našeho zlatého pokladu, na který se skládaly celé generace, s Německem – za dluhopisy! Zlato, které bylo stejným symbolem jako třeba státní hymna či státní vlajka, zmizelo. Naši bankéři prodali také část zlatých mincí, jakými byly třeba svatováclavské tolarym jejichž cenu nelze ani vyčíslit."
Ještě jsem nečetla:
https://www.o­blibeneknihy.cz/cz-detail-1077547-kam-zmizel-zlaty-poklad-republiky.html

Admin2

Podobný dotaz

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-vymyslel-ze-penize-musi-byt-podlozeny-zl

Odpověď dudu

„Bohužel nikoliv. Měna je kryta aktivy ČNB, což jsou především jiné měny (US dolar, euro, britská libra). Ovšem ani tyto měny nejsou kryty zlatem. Jeden papír je tedy kryt druhým papírem. Mnoho lidí se ovšem dodnes mylně domnívá, že Česká národní banka drží významné zlaté zásoby. Není tomu tak, ČNB zásoby zlata nezvyšuje adekvátně.“

a další

Ještě jeden odkaz na zlato a české peníze.

https://legacy­.blisty.cz/ar­t/43100.html

xxx3

Dnešní měny (včetně naší Koruny) jsou kryté pouze důvěrou. Třeba dolar (na který byly v minulosti pevně navázané mnohé další měny) byl od zlata odstřihnut na počátku 70. let.

Kepler

Nezlobte se na mě prosím, ale poslední dobou se zdráhám dát palec odpovědím, které neodpovídají na mou otázku, obsahují jen vlastní domněnky bez odkazu, nebo jsou navíc vysloveně chybné.

Kepler

Da-ny: zní to věrohodně, ale bez podpory odkazu na nějaký zdroj. V provozu byly letouny TU 104 u Aeroflotu do roku 1979, u Československých aerolinií do roku 1973 a u Vojenských vzdušných sil do roku 1981. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tupolev_Tu-104

aliendrone

Keplere, to je dost slabý. Jestli chceš podporu či odkaz na nějaký „oficiální zdroj“ – co se dozvíš? Ale co už – možná ti unikl očividný rozpor mezi tím, co nám většina zdrojů a médií tvrdí a realitou – to JE možné.

Zaráží mne ovšem to, že hledáš odpověď na návrat našeho zlata přes historii letounů. Víš, tady dokonce i sama ČNB přiznává, že nám zlato (po zaplacení jejich pohledávek) Amíci i Angláni vrátili.

Komunisti to tajili, to že museli zaplatit, aby to nevypadalo, že lezli s brekem k imperialistickému křížku. Ale fakt je ten, že někdo tenkrát pochopil, že zlato je zlato a co je doma, to se počítá – propaganda sem, propaganda tam. Takže co říká OFICIÁLNĚ sama ČNB? http://www.his­torie.cnb.cz/cs/me­nova_politika/pru­rezova_temata_me­nova_politika/2_ces­koslovenske_zla­to.html

Pokud potřebuješ oficiální štempl na odpovědi, pak se nemusíš tady obtěžovat. To co si máš myslet a CO a JAK máš SPRÁVNĚ vědět ti sdělí např. TV Nova ve zprávách. Nebo ČT. :)

Jinak je mi opravdu líto, že se ti zdá, že jsem neodpověděl na tvůj dotaz, já myslel , že stačí to první slovo – proto jsm ho napsal VELKÝMI PÍSMENY. (ten zbytek už byla má vlastní iniciativa) Nicméně – pokud máš jakoukoliv výhradu k faktům které podávám – sem s ní. Rád svá tvrzení vysvětlím či podložím. (i když – historii cen zlata si nejspíš dohledáš sám, na ekonomických serverech si ověříš sám, že Rusové, Čína a vůbec skoro všichni normální nakupují zlato jak o život (od toho se odvíjí ten nárůst ceny, ten bys z toho mohl ale odvodit sám i bez dalšího pátrání), dalo by se možná pochybovat o jejich důvodech PROČ to dělají (možná v něm chtějí plavat jako strýček Skrblík z Kačerova, ale já věřím že jde o přípravu na krizové situace jako je válka či zhroucení dosavadního měnové bubliny > přechod na zlatou měnu).

Já chápu, že se někomu může představa, že bankéři nakupují zlato ze stejného důvodu (či podobného) jako strýček Skrblík může zdát pěkná a v porovnání s ní nějaké přípravy na krize připadat jako zcestné. No, to je věc názoru odvíjející se od inteligence.

Keplere, proč prostě nenapíšeš na plnou hubu a mlžíš nějakými blbostmi o „neodpovězení“ či „neozdrojování“ a pokud něco považuješ za úplně mylné – proč to nevyvrátíš? Ale to se asi nedozvím, že? (Neboj, pořád ti budu dávat „palce“ pokud se mi tvá odpověď bude líbit, což jak sis možná všiml je poměrně často.) ;) :D

ivzez

Wikipedie není důvěryhodným zdrojem informací
(nesmí se ani citovat v závěrčných pracích na VŠ),
více věřím neanonymním autorům knih…

aliendrone

Uááá! Už jsem si vážně myslel, že pouze já a jeden nejmenovaný známý z Mostu jsme si toho všimli! Sakra, to znamená, že jsme už celkem TŘI, což naplňuje skutkovou podstatu spolčení, popřípadě organizované skupiny nebo jak to vlastně zákon definuje. :D :D :D

Nechceš PLS raději Wikině bezvýhradně věřit – pro dobro své i mé a mého kámoše? ;):)

Kepler

Netvrdím, že wiki má vždy pravdu, ale je rozhodně lepší citovat wiki, než psát nepodložená tvrzení. Do wikipedie nepřispívají žádní tupci, ale odborníci. Když si někdo myslí, že je někdo lepší odborník, tak prosím. Když někdo napíše v dobré víře že zlato přivezly TU 104 v době kdy tyto stroje už dávno nelétaly, přinejmenším to ukazuje na nesolidnost zdroje (ne uživatele). Ale tato debata úplně odbočila od dotazu. Je mi putna, kolik zlata máme, kolik se nám ho vrátilo a kolik rozfofrovalo. Ptal jsem se, zda je nutno mít zlato ke krytí měny a zda může být nahrazeno něčím jiným. Nehledě na to, že samotná cena zlata na burze neustále kolísá a v dlouhodobém průměru myslím i padá, podle toho jak neustále roste těžba. Jak TOHLE může být základem měny?

aliendrone

Ptal ses zda pokládám zlato za základ hodnoty české koruny – v odpověďi jsem napsal NE, následují důvody PROČ NE, a pak následují důvody PROČ BY MĚLO BÝT, chjo.

No, pokud se podíváš na poslední roky vývoje ceny zlata, tak o jakém kolísání mluvíš? O tom standardním denním, závislým na denním zobchodovaném množstvím? Popřípadě u dlouhodobějšího (vyhypovaný peak v souvislosti s 11. zářím?). Nejde popřít, že cena zlata neustále roste. A poroste dál, ať už si myslíš cokoliv, protože žádná bohatá nová naleziště NEJSOU!

Nenapadlo tě někdy, proč nenastal boom katalyzátorů už začátkem 70.let, ale mnohem později? Proč najednou lidé tak „zmoudřeli“ a „zjistili“ to, co už se dávno vědělo? Možná je to konspirační teorie, ale MOŽNÁ to je prostě tak, že v důsledku masivního nárůstu poptávky po platině se mohly provozovat i jinak nadále nerentabilní zlaté doly? (to, že zlato a platina jdou v rudě spolu ruku v ruce snad víš)

Každopádně cena zlata v DLOUHODOBÉM průměru NEPADÁ v žádném případě – můžeš si to ověřit. Nemůžeš brát zřetel na sestup z vyhypovaného peaku po 11. září jak jsem psal. Ten musel zákonitě spadnout. Pokud se na to mrkneš, tak propad vyhypované ceny ani zdaleka nedosáhl předchozí úrovně z roku 2010– mimochodem. A jak jsem psal – pokud si nakoupil v roce 1996 za 300, v roce 2006 za 600+, tak dnes o dalších 10 let později prodáš za 1200+USD/trojskou unci. Tak jaképak dlouhodobé klesání??? :D ;)

BTW – dal bych ti palec za odpověď u těch buzíků, ale už další nemám (vymaštěný denní limit). :(

xxx3

není pravda, že cena zlata neustále roste. Na to stačí rozbalit jakoukoli historickou statistiku vývoje cen zlata. Třeba zde:
https://goldpri­ce.org/gold-price-history.html
ano, v současnosti je cena vyšší než byla v roce 1990 ale je také o dost nižší, než jaká byla před pěti lety. Realita je taková, že cena zlata je prostě nepředpověditelná. Není možné prohlížet staré grafy a ukájet se tím, že někdo mohl před léty levně koupit a dnes draze prodat. Kdyby to bylo takto snadné, dělají to všichni. V historii vývoje cen zlata byly léta růstu, poklesu i stagnace.

Kepler

Tak jo, s tou cenou zlata asi máš pravdu, neověřoval jsem si to. Ale pokud vím, platina nebývá součástí zlatonosných rud, ale stříbrných. Platina znamená „střibříčko“, původně nedoceňované. Ale to už je detail.

Kepler

Jo a nová naleziště se stále znova nacházejí, zrovna teď se rozvíjí těžba v Kazachstánu.