allayne

Pojištění a studenti komb.formy

Chci se zeptat, pojišťovna píše, že platí zdrav.poj stát, pokud jsem studentem dálkového studia do 26, ale pokud při studiu jsem výdělečně činný, tak už pojištění neplatí. Pokud jsem v průběhu studia byla 3 měsíce v HPP, teď už momentálně nejsem, kdo to za mě platí?

Nejlepší odpověď
Jambalaya

  1. Stát za vás platí, pokud nemáte jako student žádný příjem
  2. Stát za vás platí, pokud máte příjem, ale zároveň jste povinen pojistné hradit i sám, pokud něco vyděláte. Vaše výhoda je v tom, že nemáte povinnost platit pojistné z minimálního vyměřovacího základu, což je minimální mzda (Kč 8,000,–-).

Tzn. když vyděláte třeba Kč 3.000 hrubého, zaplatíte pouze z této částky.

Pro úplnost podotýkám, že v pojištění nastala změna tuším v roce 2003–4, předtím studenti ani důchodci neplatili nic až do příjmu Kč 8.000,–- hrubého.

Informace o pojištěnci dostává pojišťovna pomocí písmenných kódu, které jí zašle zaměstnavatel.

Zdroj: http://www.vy­plata.cz/studen­t/priklady-student-zdravotni-pojisteni.php