fira

Pohlcování kouře

Výrobce ionizačních žárovek tvrdí že při svícení pohlcují kouř.Může mi někdo vysvětlit jak je to možné?Myslím si že je to hloupost.

Nejlepší odpověď
fortin

K pohlcování mikročástic je určen ionizátor (elektrický násobič napětí). Přístroj na 220 V má jehlu a tam je už napětí desítky tisíc voltů. Nepamatuji si ale jestli kladné nebo záporné napětí. Takový ionizátor se dá udělat doma na koleně z asi 20ti diod a kondenzátorů TC na 10 000 V za pár šupů. Plánek byl v Amatérském rádiu. Na takových výrobcích šikovní podnikatelé vydělávají statisíce.
Tahle žárovka může pohlcovat ale pozná se to podle toho že je za pár hodin svícení špinavá.