numeriprimi

Pogsonova rovnice

Zdravím.
Právě koukám na klasickou Pogsonovu rovnici:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pog­sonova_rovnice
Tak si říkám, že takhle vypadá poněkud děsivě, pro mě zatím nevyužitelně…
Pak tu mám další odkaz: http://www.as­trogymik.wz.cz/no­ve/lectures/da­lekohledy2.pdf
Pogsonova rovnice se vyskytuje u mezní magnitudy.
Ta vypadá docela účelněji, méně nebezpečněji… Koukám, že jedno „m“ převedli na druhou stranu.
Ale co mě fakt udivuje je, jak se z intenzit staly poloměry nadruhou… Asi nějaký fyzikální vztah, ale mě fakt nic nenapadá.
Chápete někdo prosím tu souvislost mezi tím a pomůžete mi?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Newton

Ta první rovnice vyjadřuje,jak se vypočítává magnituda hvězd,či planet,podle intenzity jejich světla.Ta druhá rovnice vypočítává o kolik se změní magnituda nejslabší hvězny, kterou bude moci pozorovatel sledovat při použití dalekohledu. Intenzita světla,které projde dalekohledem je úměrná ploše čočky,nebo zrcadla dalekohledu.Plocha je pí x poloměr na druhou , pí se vykrátí a máš tu druhou rovnici. Hezky to je vidět na fotografickém objektivu.Clona vevniř mění intenzitu prošlého světla a clonová čísla jsou počítána stejně.