podřadnosti a nadřazenosti

je to na Český jazyk

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že jste měla na mysli podřazenost a nadřazenost, pojmy z oblasti nauky o slovní zásobě. Podřadnost patří do mluvnice – syntax.

Významový vztah mezi slovy:
Slova nadřazená (hyperonyma) – např. ryba; obilí.
Slova podřazená (hyponyma) – pstruh – (pstruh duhový); žito, pšenice.

V. V.

Další odpovědi
Pájo

??? myslíš souřadnost a podřadnost ???

Souřadnost (parataxe)
je v jazykovědě syntaktický vztah, kdy jsou dva syntaktické prvky spojeny tak, že ani jeden není gramaticky ani významově závislý na druhém, oba mají stejnou platnost a mohou existovat samostatně.
Nejčastěji se pojmu souřadnost užívá v užším významu v souvislosti se souvětími. V případě souřadného spojení dvou vět není ani jedna včleněna do druhé jako její člen. Opakem souřadnosti je podřadnost.

Podřadnost (hypotaxe)
je v jazykovědě syntaktický vztah, kdy je jeden syntaktický prvek závisle napojen na druhý. Gramaticky závislý prvek nemůže stát samostatně bez svého řídícího prvku. Podřadnost se nejčastěji uplatňuje v souvětích, kdy vedlejší věty jsou podřadně napojeny na hlavní větu nebo jinou vedlejší větu. Podřadné spojování větných členů je poměrně málo rozšířené: chutný, i když nedostatečný oběd.

wiki