Bořek Dvořák

Podpora v nezaměstnanosti – musí navazovat na ukončení pracovního poměru?

Zdravím všechny vševědoucí diskutéry, prosím o pomoc s dotazy ohledně podpory v nezaměstnanosti. K poslednímu březnu mi končí pracovní smlouva a aktuálně mám nabídku jít pracovat na živnosťák. Zajímá mě tudíž, jestli v případě, že nezažádám o podporu po ukončení pracovního poměru a nebude mi vyhovovat nová práce po několika měsících, můžu zažádat o podporu s odstupem pár měsíců?
Matně si pamatuji, že by podmínkou pro podporu mělo být odpracování minimálně 12 měsíců v předchozích 2 letech, je to tak? Díky všem za poradenství.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Ano, v posledních dvou letech před podáním žádosti o podporu musí být odpracováno 12 měsíců. Pozor, počítá se to na dny.
Nejlepší bude, pokud si k předpokládanému datu podání žádosti (např. od 1.7.2018) odečteš přesně dva roky a v těchto dvou letech musíš mít zaměstnání-pozor účast na soc. pojištění v délce 12 měsíců a třeba i přerušovaně.
Pokud jako OSVČ jsi pojištěn, započítává se do toho i tvé podnikání.

Další odpovědi
ivzez

„Práce na živnosťák" neexistuje.

Buď budete normálně podnikat vlastním jménem na své náklady
a odvádět povinné odvody, nebo se do toho nepouštějte. Za švarc
systém totiž hrozí pokuta nejen „zaměstnavateli“ (od 50.000), ale i
„zaměstnanci“ (od 10.000 Kč).

Do doby důchodového pojištění se započte i doba předchozího zaměstnání,
ale pokud se na ÚP zaevidujete až po skončení podnikání, vypočte se Vám
podpora jenom z toho, co budete ze SVČ odvádět (k dřívějším výdělkům se
nepřihlíží).