ingi

Podpis na občance

Ahoj, chci se zeptat ohledně podpisu. Asi ve třinácti letech se mi dostal do ruky jeden takový podpis, možná parafa… napíši dvě první písmena z příjmení a potom dokončím svou „křivočáranicí“. Tímhle způsobem podepisuji od 13 let všechny takové ty věci ve škole, jakékoliv placení (třídní fond, výlety apod.), takže už mam opravdu v ruce, ale když jsem si dělal v 15 letech občanku rodiče mi nařídili abych se podepsal celým jménem a čitelně. Takže až teď v 18 letech si půjdu udělat řidičák a bankovní účty apod. budu muset používat podpis co mam na občance. Ale 20 letech se provádí aktualizace občanky a chci si tam dát ten svůj „křivo“ podpis. A otázka je jestli to nevadí, když budu mít jiný podpis na občance než podpisy na řidičáku a ostatních papírech, které jsem podepsal dříve.

Nejlepší odpověď
autacek

Je to jedno, nakresli si tam třeba tři křížky. Časem to tak předělej i na jiných dokladech.

P.S. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by někdo zkoumal podpis na občance s tím, jak se podepisuji (a ani k takovému zkomání nemá oporu v zákoně).

Další odpovědi
rigormortis

Měl by jsi mít více vzorů podpisů…jedny méně důležité na občance a jiných méně důležitých dokumentech a druhý na kupní smlouvy, banky atd.
To vyloučí plagiátorství z občanky a v případě ztráty občanky, když si někdo vezme např. půjčku s podpisem rádoby správným, tak máž jistotu, že to můžeš soudně vyřešit.

Funna

nevadí…podpisy nikdo nekontroluje…jen v bance…a to ještě ne podpis v občance, ale podle podpisového vzoru…takže buď v klidu…a časem si stejně budeš muset udělat jinou..tak to pak srovnáš…

anonym

Každý občan ČR by měl umět rozlišovat, co je parafa a co podpis. Některé doklady musí být podepsané (a tam by sis měl dobře parafování rozmyslet), jiné stačí parafovat. Občanka má být podepsaná a podpisový vzor v bance si určuješ sám. Takže je to přesně naopak. Co si dáš jako podpisový vzor, to potom budeš při stvrzování dokladů psát. Při založení účtu chce ale banka také uvést čitelné jméno a příjmení, čitelné musí být i v OP.
Doplňuji:
Ad auťáček – jen si počkej na to, až budeš mít ruku v sádře ( a nejen v sádře)
a podepsat se nebudeš schopný. Potom přijde na řadu právě ta občanka.