Dochy

Podle kterého zákona mají být od příštího roku zakázány staré kotle?

Netušíte někdo? Mluví se o tom, kotlíkové dotace na výměnu jsou, ale přesné podmínky pro používání/nepou­žívání kotle se mi najít nepodařilo…

Odpovědi
Schluker

10 sekund na googlu a je to. Zakon o ochrane ovzdusi.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-201

Lgee

Podle Evropského? To je snad jasné ne?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Lgee: Co Ti na tohle mám asi odpovědět? Schluker mi sice nedal informaci, kterou jsem potřeboval, ale přesto odpověděl na otázku a k věci. A Ty?

Dochy

Schluker: Tohle jsem našel také. A dokážeš v tom někde najít ten zákaz malých kotlů od roku 2022? Mně se to nepodařilo.

Pepa25

Mně také ne – bude to zřejmě schováno někdy v přílohách. Ještě zkusím pohledat Jen pro jistotu – bavíme o se o ustanovení „zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy od září 2022“, že? https://www.mzp­.cz/cz/news_161011_re­vize_kotlu

Midoc

Dnes se již vyrábí kotle 4. a 5. emisní třídy.

Dochy

To vím.

Dochy

jo jo, přesně tak. teď jsem se snažil získat nějaké informace, protože potřebujem dořešit kotel u mamky (bohužel to mám trochu z ruky) a prý ji topenář řekl, že pokud má dva kotle (plyn a starý dřevo/uhlí), tak nemusí nic řešit, topit plynem, a pokud by přišla nějaká kontrola, tak se vytasit čestným prohlášením, že ten kotel je ponechán jen záloha pro případ potíží (ono pokud v únoru vypnou plyn (což se zas tak často nestává) nebo pokud na 1–3 dny vypadne elektřina (což se vyjímečně stává) tak je moderní kotel víceméně na xxx.

Ale bez pořádných informací se těžko něco řeší, co člověk to názor…

Schluker

Mam pocit, ze je to priloha 10. Ta se odkazuje zase na mraky dalsich evropskych smernic… napada me jeste jedno reseni – poptej se na odboru zivotniho prostredi na mistne prislusnem urade. Ti provadeji kontroly, tak by meli vedet…

Dochy

Dík, to dává smysl. Teda poptat se 😉 Ty přílohy… mno aby se v tom prase vyznalo ☹

Ten datum není nikde v tomto zákoně uveden. Co může nebo nemůže být provozováno … no našel jsem tam alespoň odstavec o uvádění na trh, ale… To je takovej problém při tvorbě zákonů udělat je tak, aby je normální člověk byl schopen pobrat?

Schluker

Treba na ministerstvu spravednlosti v legislativnim odboru pracuji prevazne studenti prav. Na jinych ministerstvech to nebude jine.. v kombinaci s pripominkami a prilepky to nemuze dopadnout dobre. Koneckoncu to, jak letos NSS cupuje ministerstvo zdravotnictvi je docela tragikomicka ukazka z praxe.