Tombik

Podle kterého zákona je za trestné činy mladistvého odpovědný zákon. zástupce?

Zdravím, podle Zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník,
Hlava II: Trestní odpovědnost
Díl 4: Pachatel, spolupachatel a účastník trestného činu, § 25 Věk je za činy odpovídá jen někdo, komu je více než 15 let. Všeobecně se ale ví, že za jeho činy bere odpovědnost jeho zákonný zástupce. O který zákon se přesně jedná? Díky

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím že zákon o rodině

Další odpovědi
baghira

Zákonný zástupce hlavně zastupuje nezletilého v právních věcěch, ve kterých nezletilý nemá způsobilost. Jinými slovy, to, za co by byl odpovědný nezletilý, přechází na jeho zástupce. To se ale týká odpovědnosti vycházející z běžných zákonů, především občanského zákoníku.
Z hlediska trestního zákoníku nejsou děti do 15 let trestně odpovědné vůbec, tudíž na zákonného zástupce nemá co přecházet. A od 15 let děti v dané míře trestně odpovědné jsou sami za sebe, takže za daný čin opět zákonný zástupce neodpovídá (ale může odpovídat v souběhu za jiný čin, třeba zanedbání povinné výchovy nebo jak se to jmenuje.)