bolak

Podle koho dostal jméno jack russel terier?

Hádám že podle vynálezce to asi nebude..

Nejlepší odpověď
anonym

Ale zrovna podle „vynálezce“ to je! Tak jako dobrman (Dobermann), Sarloosův vlčák a jniná další plemena…u některých plemen je znám „vynálezce“ (původ), ale namají to v názvu: jako např. Český teriér aj.

Další odpovědi
zjentek

http://www.si­xihawk.cz/jack-russell-terrier/proc-jack-rusel-terier.php
http://jackrussel-buddy.webnode­.cz/otazky-a-odpovedi/

bolak

Bohemica: jako že ho vyšlechtil jo? nebo jak, vysvětli to blíž, mně to nějak nedochází :)

přece kdyby vyšlechtil nějakýho „dokonalýho“ psa, nějakýma pokusama, kdy najednou by mu po několika letech bádání vyšlo a řek by „tadááá“, tak pak by ho neměl s kým křížit, protože by byl jenom jeden..

a jak se vůbec stalo, že je tenhleten druh psa tak chytrej? a třetí věc, jak to bylo s papírováním psů v počátcích, když někdo vyrobil toho psa jak říkáš, tak mu hned dali papír, jako „to je von“ nebo jak? :) a jde vůbec poznat, když někdo přijde se psem bez papírů který třeba ztratil, jak moc čistý je to plemeno? (vo papírech na psa nevím vůbec nic jo, takže takhle k tomu přistupovat :) třeba to ani žádný „papíry“ nejsou a jen se tomu tak říká, tak se mi nesmějte, já znám člověka co nikdy vživotě neviděl živou slepici a taky se mu nesmějeme)

anonym

No tak v případě teriérů např. je to tak, že téměř všichni vznikali na území Británie (pouze jagteriér je Němec) a byli to psi pro práci pod zemí (terra) na škodnou. Tedy většinou. Je pár vyjímek (jork, norvič..) Parson Russell chtěl vyšlechtit pejska, který by stíhal doprovázet jezdce na koních, byl hlavně bílý aby byl v terénu dobře vidět, musel být malinký aby se dal případně strčit do sedlové brašny a mohl se vézt a hlavně musel být malý, protože jeho původním posláním není boj se škodnou v norách, ale JRT se používal na vyhánění divokých králíků z nory aby je mohli lovci střílet.
Ustálení jednotlivých plemen není otázkou několika měsíců.
U „novějších“ moderních plemen se dá celkem snadno vysledovat jak k jejich vzniku došlo. Jde třeba právě u dobrmana, českého teríréra, černého ruského teriéra, českého strakatého psa, československý vlčák, krysaříka, ruský dlouhosrstý toy teriér atd. je jich hodně…
U tzv. neuznaných plemen se zažádá kynologická organizace o zaregistrování plemene, vydávají se rodokmeny (PP) napřed jen v tzv. pomocném registru, jde o registrovaná plemena. Po různých procedurách kdy se sleduje, zda je typ nového plemene vyrovnaný a vyhovuje šlechtitelským záměrům a požadkům standartu v několika generacích a několika nepříbuzných linií, se zpravidla požádá o uznání. Takové plemeno bývá uznáno napřed jen jako „národní“ plemeno, to znamená, že se může zůčastňovat i psích výstav, ale jen do úrovně Národní výstavy. Žádá se také o mezinárodní uznání na FCI, což je Mezinárodní kynologická fedrace, které jsme členem prostřednictvím ČMKU (Českomoravská kynologická unie). Třeba naše „národní“ plemena krysařík atd. nejsou dosud mezinárodně uznána. Mezinárodně uznána jsou ale třeba Slovenský čuvač, český teriér aj.
Kdysi (koncem 19.stol. ) se začaly pořádat různé přehlídky psů, vznikaly kynologické organizace a počalo se s vydáváním PP.
Pokračovat budu za chvíli, musím jít podávat oběd 🙂
Tohle jsou témata a otázky na román, administrativa okolo plemen atd.