mosoj

Podle jakého vzoru se skloňuje slovo „splátka“?

Tak proč v televizní reklamně, která momentálně běží, říkají „se splátky“. Neměli by si ty pravidla českého pravopisu otevřít oni? Nebo už je to totální amerikanizace, lidi myslete si co chcete, fořti jsme my!!!

Nejlepší odpověď
annas

  1. Pokud máte na mysli slovo splátka v mluvnici, jde o podst. . jméno rodu ženského, vzorem pro skloňování je žena.
  2. Jinak obecně se dá slovo splátka „skloňovat“ v přeneseném významu, když se slovo splátka používá často, řeší se, její výše, opakuje se v různých tvarech. atd.

Je to suma, kterou se něc pravidelně splácí – např. splátka úvěru bance, koupě zboží na splátky,

Uzavření smlouvy o splátkách má určitý vzor, který se liší podle toho, od koho si sumu půjčí. Nebo se dlužník řídí podle vzoru někoho, kdo nesplácí a dluhy se mu prominou.

Máte pravdu, že v TV se dost chybuje, nejen v reklamě. Tu jim ale někdo zadává,, takže ten pravopis neumí.

Vzpomínám si na reklamu – výelt do Tater, aby si děti v chladu doplnily energii, tak snědly tatranku. Bylo to o počasí, nikoliv kvůli počasí.

Málo pracuje kvůli penězům. Ale protožře je to o penězích. Tento anglický tvar se často používá.

Další odpovědi
aliendrone

Splátka, podobně jako půjčka aj. se skloňuje či cokoliv jiného VÝHRADNĚ dle nařízení soudu/exekutora! ÚJČ v tomto směru hraje podružnou roli! ;) :D :D

Edison

Zkus vzory příslušného rodu v prvním a druhém pádě. Určitě na to přijdeš.

Arne1

žena?

Kepler

Vzor žena: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=spl%C3%A1tka

aliendrone

annas>>> Jak se „přeneseně skloňuje“ splátka? Nějaký konkrétní příklad prosím, moc tomu nerozumím.

annas

Nejen slovo splátka se „skloňuje“, ve významu slovo se opakuje, ohýbá se atd.

Já to nepoužívám, ale je občas slyšet, že finanční gramotnost, pokud jde o splátky, se často skloňuje na každém kroku.

Zkuste si dosadit, opakuje se, je slyšet – skloňování = ohýbání.

Zřejmě někdo oživil zastaralý tvar – klonit s k němčemu.