LucinkaLLL

Podle jakého vzorečku byste vypočítali příklad níže (fyzika)?

Čerpadlo s účinností 90% má příkon 800 wattů. Kolik vody načerpá za 2 minuty do nádrže ve výšce 15 metrů? Počítala bych to podle vzorečku P=W/t – jenomže neznám m :/

Nejlepší odpověď
orwell

Ze vzorce pro účinnost si vypočítej výkon (mělo by ti vyjít 720W). Vynásobíš-li ho dobou čerpání v sekundách, dostaneš velikost vykonané práce čerpadlem a ta se musí rovnat potenciální energii vyčerpané vody o hmotnosti m do výšky h, tj. W = mgh. Hmotnost vyjádříš pomocí objemu V a hustoty vody (m = V*ró), dosadíš do rovnice a vypočítáš z ní objem V. Použiješ-li g = 10m/s2 a ró = 1kg/dm3, mělo by ti vyjít 576 litrů.

Další odpovědi
Alesh

Neznáš m? čili hmotnost té vody, jo? No, tak máš objem a máš nějakou hustotu, ne? Trochu to pospojuješ a máš to, ne?

Mimozemšťan

Dej to počítače, ten ti to vypočítá.