Avatar uživatele
Mravenec

Podle jakého ustanovení zákona jsou prodejní automaty zproštěny vydávání účetního dokladu?

Například automat na kávu, minerálku, ale i automat na samoobslužný tisk. Žádný účet vám pochopitelně nevyjede. Ale kde je toto ukotveno v zákoně?

Zajímavá 0 před 22 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Schluker

Toto upravuje zivnostensky zakon, konkretne paragraf 31, odstavec 14:

Podnikatel je povinen vydat na žádost zákazníka doklady o prodeji zboží a o poskytnutí služby. Na dokladu musí být uvedeno označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením, a identifikačním číslem osoby, bylo-li přiděleno, datum prodeje zboží nebo poskytnutí služby, druh zboží nebo služby a cena, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak.

Jinymi slovy pozadej podnikatele o vstaveni dokladu a on to musi udelat.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

Schluker byl rychlejší, já to doplním.

Podobné je to např. s vyssavačem na pumpě, nebo samoobslužnou myčkou. Všude jsem viděl nějakou ceduličku v tom směru, že "doklad o zaplacení vydá na požádání obsluha čerpací stanice".

Pro ty výrobce automatů by, přirozeně, nebyl problém vyrobit automat, který by tiskl účtenky na thermopapír. Jenom by to bylo drahé - od thermopapíru, přes údržbu, že by za tím někdo musel jezdit a tu tiskárnu udržovat, atp. Takže, dokud nebude povinnost vydat doklad i z automatu bez vyžádání, určitě to nikdo dělat nebude. A ta povinnost nebude, protože i když byla povinnost vydat doklad skrze EET, automaty měly výjimku.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony