Jak podle legendy vznikl název polského města Krakov?

Nejlepší odpověď
rynek878

Podle legend pochází jméno města od jména knížete Kraka [3], který je v Polsku považován za Slovana. Velmi pravděpodobně však jména pochází od Keltů, kteří tuto oblast obývali, což je známo z archeologických nálezů a z římských pramenů. Tehdy by název zněl Carragh nebo obdobně. Možná je však i souvislost se jménem legendárního iberského (keltiberského) krále Crocco. V českých legendách se také vyskytuje postava knížete Kroka.

omlouvám se nenačetlo mi to obnovu stránky

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kra­kov

Další odpovědi
BEAES

Podle legend pochází jméno města od jména knížete Kraka [3], který je v Polsku považován za Slovana. Velmi pravděpodobně však jména pochází od Keltů, kteří tuto oblast obývali, což je známo z archeologických nálezů a z římských pramenů. Tehdy by název zněl Carragh nebo obdobně. Možná je však i souvislost se jménem legendárního iberského (keltiberského) krále Crocco. V českých legendách se také vyskytuje postava knížete Kroka.

anonym

našla jsem ještě jednu kegendu a to že i poláci měli svého draka,zpráva o něm se nachází v polské kronice Chronika seu originále Regum et principum Polonia,která byla sepsána přibližně v období 1190–1208,podle legendy se ve skalní jeskyni na vrcholu Wavel usadil hrozný drak,Krak povolává své syny Lecha a Kraka mladšího,aby netvora zabili,boj se jím podaří a na počest vítězství nad drakem se Krak mladší stává králem a městu se dává jméno Krakov