zzzzz

Podle čeho se určuje energetická třída u pečící trouby?

Např. tato má objem 70litrů, spotřebu má 2,1kw a je v energetické třídě A http://pecici-trouby.heureka­.cz/concept-etv-5060/specifika­ce/#section

oproti ní tato má objem jen 60l, spotřebu má 3,2kw a je také v energetické třídě A http://pecici-trouby.heureka­.cz/concept-etv-5060/specifika­ce/#section

To není podle toho příkonu? Podle čeho to je? Existuje na to nějaká tabulka?

Všem předem děkuji za odpovědi:-)
Doplňuji:
Takže se mám dívat jen na to písmeno?

Je lepší když to ten příkon bude mít větší? Myslím jestli se to rychleji nahřeje?

Nejlepší odpověď
gecco

Ono až tak nezáleží na příkonu, ale na energii, kterou trouba potřebuje k udržení teploty po nahřátí (tedy na tom, jak dobře je vnitřek izolovaný proti ochlazování).
Podobně, jen naopak, je tomu u lednic a mražáků.
😉
Doplňuji:
Pokud máš dost dimenzovaný přívod, je lepší vyšší příkon – trouba se nahřeje rychleji a i tím ´šetří´ (nezrácí čas a energii provozem ´naprázdno´).
Předpokládám, že jde dostatečně regulovat, ideálně přímo zvolením teploty (to je u elektriky standard)..
😉

Další odpovědi
mosoj

Nedá se nic dělat zase zcela vedle. Jednoduše řečeno energetická účinnost trouby je spotřeba el. energie za kterou trouba ohřeje normalizovanou zátěž ( stejnou pro všechny trouby).
Trouby se ale rozdělují podle objemu na malé, střední a velké. Pro každou třídu objemu je jiná norma na spotřebu energie. Viz vyhláška 4/146sb.
Z té jasně vyplývá že menší trouba má nižší spotřebu energie pro zahřátí stejné zátěže než větší.
60 l je střední objem
70 l je velký objem

Viz. http://letecka­posta.cz/144129970
Doplňuji:
Platí pro trouby zařazené do stejné energetické třídy ale různých objemů !!!!

gecco

Mosoji, fakt to rejpání nechápu…

  • „normalizovaná zátěž“ ´sežere´ v každé troubě při zahřátí o stejnou teplotu naprosto stejné množství energie (to je snad jasné i Vám)
  • tepelné ztráty jsou závislé na teple ´odejítém´ sáláním a vedením té kisny (trouby) do okolí a na čase, za nějž je „normalizovaná zátěž“ záhřáta – tedy závisí i na příkonu (to by Vámn mohlo být jasné také); v praxi jde o velikost ztrát, protože obvykle pečení nahřáté pečeně probíhá udržováním teploty v prostoru trouby po nějakou dobu (tedy, opět – závisí na odvodu tepla sáláním a vedením)

___
A – v podstatě, o ničem jiném (vztaženo k energetické náročnosti, nepíšu).

mosoj

Mílí pane mowlo. Tepelné ztráty jsou mimo jiné závislé také na ploše trouby A větší trouba má odjakživa větší plochu než ta menší.

zzzzz

Já mám na troubu udělanou zvlášť zásuvku, je na samostatný jistič, drát je cyky2,5mm.

gecco

Jasně, novej přívod – 2,5 drát Cu je na 16 A v pohodě, takže na jednu fázi můžeš připojit cca 3,8 kW, bez problému…
😉

mosoj

Nevím co s energetickou účinností má společného průřez vodiče, ale jasně vím, že větší trouba při stejné izolaci musí mít větší ztráty tepla, protože je prostě větší. Má větší plochu.

Ať žije rtuť sezbíraná magnetem. Nikdy jsi to neviděl že ?

gecco

S „energetickou účinností“ (já bych volil slovo náročností, ale je to jedno, chápu i tak) může mít pruřez vodiče (a tedy maximální možný příkon spotřebiče) společné jedno – čím déle se trouba (a pečeně) nahřívá na požadovanou teplotu, tím déle probíhají tepelné ztráty.
Tedy čím větší maximální příkon (při srovnatelné izolaci kisny), tím kratší může být provoz trouby a tedy tím i menší ztráty tepla.
Už je to jasné i Vám?
___
Ne – rtuť sezbíranou magnetem jsem opravdu ještě neviděl, rtuť je diamagnetická (pokud se tedy opravdu bavíme o rtuti a nikoli třeba amalgámu draslíku, který si doma ze rtuti rozbitého teploměru opravdu vyrobí málokdo).
😁

mosoj

Přečti si jak se chovají diamagnetické látky v magnetickém poli. Vnější pole pouze mírně zeslabují, což u rtuti rozlité na mnoho malinkých kuliček nebrání aby se vlivem magnetického pole shlukly do jedné veliké kuličky. A o to snad jde.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Di­amagnetismus

zzzzz

Nooooooo zase se hádáte v moji otázce:-((( Založte si na to svoji otázku!!!

gecco

Promiň, já si nezačal (jo, zní to jako hájení se děcka na pískovišti při sporu o kyblíček, ale je to tak).
😉
Fakt to jeho rejpání nechápu, navíc je docela hloupé…
😉