Lgee

Podle čeho se rozhoduje, do jakého vězení obviněný půjde?

Podle toho jak rozhodne soud nebo to co je nejbliž?

Nejlepší odpověď
annas

"Trest odnětí svobody se vykonává v příslušném typu věznice. Trestní zákon, zatím rozlišuje čtyři základní typy věznic:

Věznice s dohledem
Věznice s dozorem
Věznice s ostrahou
Věznice se zvýšenou ostrahou

O zařazení do jednotlivých typů věznice rozhoduje soud v rozsudku a je potom možné v průběhu trestu požádat o přeřazení.

Nově

Ruší se dva nejmírnější typy věznic, ta s dozorem a dohledem. Zůstávají tedy již jen dva typy věznic, tedy ty dva obávané zvýšená a standartní ostraha. Plyne z toho mnoho nového, i když základní parametry se vlastně nemění. Oddělení s ostrahou se totiž bude dál dělit na tři nové typy, které by měly v zásadě kopírovat stávající stav.

Pokud bude vězeňská služba brát nový zákon doslovně, budou nyní všichni odsouzení do věznice s dozorem přeměněny na odsouzené s ostrahou s nejpřísnějším režimem a odsouzení, kteří jsou nyní zařazení do věznice s dohledem, budou dále roztříděni do středního a nejnižšího střežení. V nejnižším střežení zůstanou jen odsouzení za nedbalostní trestné činy, kteří jsou nyní zařazení v dohledu

Starý – Nový
Dohled (nedbalostní) – Nejnižší stupeň střežení (Ostraha)
Dohled (ostatní) – Střední stupeň střežení
Dozor – Nejpřísnější stupeň střežení
Ostraha – Nejpřísnější stupeň střežení
Zvýšená ostraha – Zvýšená ostraha

Např.
„věznice se zvýšenou ostrahou: odsouzení na doživotí, osoby, jimž byl uložen trest odnětí svobody na dobu nejméně 8 let, nebo odsouzení za úmyslný trestný čin, kteří v posledních pěti letech uprchli z výkonu trestu odnětí svobody nů atd. “

http://obase.cz/kdyz-musite-do-vezeni/typy-veznic/