Avatar uživatele
Kelt

Podle čeho se posuzuje teroristický čin?

Záleží na počtu zabitých, výše škody, nebo na čem? Chlapík v Uherském Brodě zastřelil 8 lidí, v USA postříleli manželé nějaké lidí a rozhoduje se, zda se jedná o teroristický čin. To může terorista na pokyn něco vyhodit a přitom nikoho nezabije a nějaký magor tady postřílí několik lidí a posuzuje se to jinak. Vyznáte se v tom? Děkuji za vysvětlení,

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, klumprt, anonym před 2018 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
anonym

Je těžké na tohle odpovědět.
Definice terorismu:

Terorismus má řadu definic a používání tohoto pojmu je tudíž v mnoha případech velice kontroverzní. Pojem terorismus byl poprvé použit během Velké francouzské revoluce pro popis metod používaných vládou vůči jejím nepřátelům.

Schmidt a Jongman provedli v roce 1988 výzkum mezi odborníky na terorismus a zjistili, že existuje nejméně 109 definic terorismu. Z analýzy vyplynulo, že v definicích se opakovaly nejčastěji tyto prvky:

Násilí, síla (83,8 %)
Politický motiv (65 %)
Strach (53 %)
Výhrůžky (48 %)
Psychologické efekty a očekávané reakce (41,2 %)
Nesoulad mezi cíli útoků a jejich oběťmi (37,5 %)
Úmyslná, plánovaná, systematicky organizovaná akce (32 %)
Metody boje, strategii, taktiku (30,8 %)
https://cs.wikipedia.org/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Teroristický čin sa posudzuje podľa zákonov štátu, kde bol spáchaný.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
klumprt

Podle trestního zákoníku § 311 a §312 se teroristické útoky posuzují zejména na základě úmyslu pachatele. Terorista má mít v úmyslu aspoň jednu z těchto možností:
- poškodit ústavní zřízení nebo obranyschopnost České republiky,
- narušit nebo zničit základní politickou, hospodářskou nebo sociální strukturu České republiky nebo mezinárodní organizace,
- závažným způsobem zastrašit obyvatelstvo
- protiprávně přinutit vládu nebo jiný orgán veřejné moci nebo mezinárodní organizaci, aby něco konala, opominula nebo trpěla,

Podle § 313 se posytuje ochrana před terorismem i cizím státům, takže pachatel u nás bude stejně trestný, i když útočil na jiný stát.

Jestli byl brodský střelec terorista, to už se asi nedozvíme, protože co bylo přesně jeho úmyslem nám nikdo neřekne. Pokud je mi známo, nezanechal po sobě žádný dopis na rozloučenou nebo manifest. Spíše to ale vypadá na psychické problémy.

Jako teroristka by možná mohla být posouzena třeba Olga Hepnarová, která jak známo se chtěla pomstít celé společnosti, čili závažným způsobem zastrašit obyvatelstvo.

Z praktického hlediska je ovšem jasné, že jestli dostanete doživotí za vraždu nebo za teroristický útok, tak to máte pěšky jako za vozem.

Upravil/a: klumprt

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mirdas

Jedno s kritérií je zda násilná událost je předem plánovaná, kdy má zemřít více lidí pro teroristu prakticky neznámé a tedy zcela neviní lidé.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony